Кой е Георги Глушков - кандидатът на Димитър Главчев за служебен министър на спорта?

05 април 2024, 10:37 часа • 5792 | прочитания

Баскетболната легенда Георги Глушков бе предложен за служебен министър на младежта и спорта в кабинета на служебния премиер Димитър Главчев. Ако предложението бъде прието, той ще замени на поста досегашния спортен министър Димитър Илиев.

Още: Нула приети закони, а промените в Конституцията - една голяма лъжа: Юридически барометър

Още: Тошко Йорданов: Това, което прави опозицията, издава безсилие

Кой е Георги Глушков

Глушков е първият българин, играл в Националната баскетболна асоциация на САЩ (НБА). Той е президент на Българската федерация по баскетбол от 2011 година насам. Два поредни мандата е член на Изпълнителното бюро на Българския олимпийски комитет.

Глушков е част и от Борда на Международната баскетболна федерация (ФИБА). В периода 2018 – 2023 г. той е президент на Техническата комисия на ФИБА. Георги Глушков е магистър „Счетоводство и Контрол“ от Висшия икономически университет във Варна.

Георги Глушков

Още: "Да, България": Решението на "Спаси София" е прибързано и политически необосновано

Още: Масови смени на директори на горски стопанства и политическа намеса? Земеделският министър с отчет

Георги Глушков е роден на 10 януари 1960 г. в Трявна. На 17 години е вече национален състезател, а в средата на 80-те години на миналия век се нарежда сред петимата най-добри баскетболисти на Европа. На 25 септември 1985 година е изтеглен в драфта на НБА под номер 148 от Финикс Сънс и става първият играч от Източна Европа в НБА.

Глушков остава само един сезон и е отпратен обратно към Европа. По-късно играе в Италия, Испания и за Академик Варна. С националния отбор на България по баскетбол Глушков взима участие общо на четири европейски първенства – през 1979, 1985, 1989 и 1991 г. Почетен гражданин на Трявна от 2012 г.

Кои са другите министри от кабинета на Димитър Главчев вижте ТУК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Стефан Йорданов
Стефан Йорданов Отговорен редактор
Новините днес