Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само трима са независимите кандидати за депутати

11 септември 2014, 15:31 часа • 42215 прочитания

Окончателно към този момент има трима независими кандидати - Никола Вапцаров в район Благоевград Октай Енимехмедов в район Бургас и Господин Тонев в район Хасково. Това заяви говорителят на ЦИК Камелия Нейкова. При други двама независими кандидати все още тече процедура по обжалване на заличена регистрация за участие в изборите.

Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента

Още: "С Йотова ще продължим да работим за България": Радев с патетично отбелязване на 9 години начело на президенството

Нейкова посочи, че към момента общият брой на кандидатските листи е 774 във всички изборни райони, броят на кандидатите за народни представители пък е 6063, информира БГНЕС. От комисията поясниха, че броят на кандидатите не е окончателен. От всички кандидатски листи общо 6-ма кандидат депутати са заличени, тъй като някои от тях няма да имат навършени 21 години към изборния ден, а за други се установило, че имат и друго гражданство освен българско.

Стана ясно, че изборните райони, където ще се проведе експерименталното машинното гласуване, ще бъдат пет - с 300 избирателни секции. Те са София - 24 МИР, Пловдив-област - 17 МИР, Перник, Кюстендил и Плевен. В Пловдивския 24 МИР машинно ще мога да гласуват в Асеновград, Карлово и Първомай. В Пернишки избирателен район машинно ще могат да гласуват в гр. Перник и в гр. Брезник. В Кюстендилска област избирателен могат да дадат машинен вот, ако желаят в гр. Дупница и Сапарева баня, в Плевенско местата с възможност за машинен вот са Долна Митрополия и Червен бряг. Конкретните избирателни секции и номерата м ще бъдат определено допълнително с решение на ЦИК в близките дни.

От друга страна, до момента в ЦИК са постъпили 30 жалби и сигнали. Нейкова обясни, че най-обобщено те са срещу отказ за регистрация на партии за изборите, срещу решения на РИК, срещу заличаване на регистрацията на независим кандидат и срещу отказ на ЦИК за регистрация на неправителствени организации (НПО-та) като наблюдатели.

Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)

Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)

Нейкова информира още, че в момента върви процедурата по отпечатване на бюлетините за гласуване. Отпечатани са бюлетините за около 15/16 изборни района само в печатницата на БНБ, без подизпълнители, добави тя.

От своя страна говорителят на ЦИК Александър Андреев, заяви, че до момента 16 НПО-та са подали заявление за наблюдатели на изборния процес. 856 пък е броят на регистрираните кандидати за наблюдатели засега.

Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати

Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"

На 9 септември изтече срокът, в който българите, живеещи в чужбина и желаещи да гласуват, можеха да подадат заявление до ЦИК по електронен или писмен път. Към 9 септември електронните заявления за гласуване от българи в чужбина на страницата на ЦИК са били 27 401. От тях са приети 24 252 заявления, като 3149 са отхвърлените, заради неправилно въведени данни. Андреев разясни,че писмените заявления не може да бъде обобщени към момента, тъй като се предоставят по-късно на ЦИК, но все пак към 10 септември броят им е 1212.

От ЦИК заявиха, че не са слуги на нито една политическа сила и няма да бъдат след като бяха запитани дали има самочувствието, че не са такива.

На събитието говорителите на ЦИК представиха пред медиите клиповете от разяснителната кампания за изборите, както и образец на бюлетина. Бюлетината не се различава съществено от бюлетината за евровота.

Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си

Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес