Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Калфин, Кунева и Симеонов: Дебатът за евровота се изопачи

22 май 2014, 18:08 часа • 15936 прочитания

Два дни преди изборите за Европейски парламент на дебат един срещу друг се изправиха лидерите на листите на за евроизборите на АБВ Ивайло Калфин, на Реформаторския блок Меглена Кунева и на НФСБ Валери Симеонов. Те кръстосаха шпаги по европейски и национални теми в предаването „Лице в лице” на bTV.

Няма нищо срамно в това, че дебатът за Европейски парламент всъщност се проваля. Във всички разговори и дебати навсякъде досега лидерът на БСП Сергей Станишев го няма и се получи така, че Ивайло Калфин като лице на АБВ представя европейската левица у нас. Това заяви лидерът на евролистата на Реформаторския блок Меглена Кунева.

Тя сподели, че не се чувства заложник на Реформаторския блок и не вярва, че дори Реформаторите да нямат нито едно място в ЕП няма да се разпаднат.

По-удобно е на някои да не излизат с програми – например ГЕРБ, а нечии лидери изобщо нямат намерение да ходят в ЕП, но са начело на партийната листа (бел. ред. – такъв е Сергей Станишев) На всичкото отгоре риболовният сезон беше изтеглен седмица по-рано, за да могат на изборите хората да не гласуват максимално, добави лидерът на листата на АБВ. Всичко е впрегнато да няма реални дебати, за да се активират само твърдите ядра. Това за тези партии е изгодно, но за държавата не е, категоричен е Калфин.

АБВ не е проект, който е създаден за изборите за ЕП. Нашата цел е да се изкарат на преден план няколко национални приоритета и те да бъдат изпълнени, каза бившият външен министър.

На мен детската ми мечта не е да съм лидер на партия, каза пък водачът на НФСБ Валери Симеонов. И добави – както винаги темата преди избори, независимо какви са, са болезнени въпроси като доходите.

Евроскептицизъм и развитието на ЕС

На въпрос дали евроскептицизмът и националистическите партии няма да надделят в дългосрочен план, Меглена Кунева посочи, че кандидатът на ЕНП Жан-Клод Юнкер е поставил на преден план развитието на вътрешния пазар. Това е бъдещето, смята тя.

По отношение на Шенген и изказване на бившия френски президент Никола Саркози да се разпадне този съюз и да бъде създадено френско-германско обединение Кунева подчерта, че е абсурдно и че това е опит да се изтъкат държави като България и Румъния в периферията. Това няма и не може да стане, заяви тя.

Националистите наистина печелят във времена на криза, защото дават лесни решения, но те не са правилните, категоричен беше Калфин. Факт е обаче, че Европейският съюз ще се променя и акцентът ще е около еврозоната – например създаването на Европейски банков съюз.

Има само две или три държави, които не искат България да влезе в Шенген. Шенген е примерът за двоен стандарт в ЕС, но това се получава, защото и нашето правителство не си върши работата. Нека спрем да се оплакваме и да си свършим нашето, подчерта Калфин.

Според Валери Симеонов хора като Найджъл Фарадж и Марин Льо Пен не са националисти в смисъл на агитация, а евроскептици. Те искат да защитават интересите на своите народи. Не мисля, че правителствата са най-информираните за своите народи. Евроскептицизмът се засилва и това се дължи на навлизането на исляма, на капсулирането на имигрантски общности и това не може да се пренебрегне. А социалните фондове се точат от отделните държави без резултат на интеграция, смята Валери Симеонов.

Същевременно Меглена Кунева насочи и реплика към криещия се Сергей Станишев и любимата му тема за младежката безработица. Гаранционният фонд за младежката безработица го създаде сегашната Европейска комисия, а тя не е формирана от ПЕС. Сигурно може и по-добре, но не е вярно, че няма мисъл за социалното от десницата, каза тя.

Конкретни въпроси – гейбракове и „Южен поток”

Валери Симеонов отговори, че категорично ще гласува против гейбраковете, ако това бъде поставено на въпрос. Меглена Кунева каза, че според Хартата на правата на човека не може да има дискриминация на база пол. И добави – този въпрос, за гейбраковете, е национален, а не европейски въпрос. На ниво ЕС този въпрос няма да се постави. Аз съм против дискриминацията, заяви тя.

От своя страна Ивайло Калфин каза, че и той ще гласува против. Ако се иска дебат на европейско ниво, ще бъда против, защото националното законодателство тук е първо, подчерта лидерът на листата на АБВ.

За „Южен поток” Меглена Кунева каза, че отново е въпрос на европейско законодателство. В този му вид този проект не може да мине, защото противоречи на Третия либерализационен е енргиен пакет. А аз ще гласувам „за” нещо, което е одобрено от ЕС, защото сме част от Съюза, добави тя.

В този му вид аз съм против „Южен поток”, заяви Валери Симеонов. България няма икономически изгоди – няма да има транзитни такси, нито ще има толкова работни места, колкото ни лъжат. Освен това там, където минава тръбата, могат например да се садят само определени култури заради специалния статут на земите – само житни култури.

България упорито не иска големи индустриални проекти от десетилетия. Договорът за „Южен поток” трябва да се поправи, ако има несъответствие с еврозаконодателството, но България обезлюдява. Големите проекти като „Южен поток” дават препритание, работни места и са важни, заяви Калфин.

Скандалът на кампанията

За Валери Симеонов е „скритото финансиране” на някои партии за кампанията, както и репортажът на Нова телевизия за купуването на гласове в Бобов дол. Ситуацията в Бобов дол е скандалът на кампанията и за Калфин, който определи за скандално и твърдението на Сергей Станишев, че който гласува за АБВ, гласува и за ГЕРБ.

За Меглена Кунева скандалът са промените в Закона за енергетиката и диктовката от „Газпром” там. Тя също се съгласи със Симеонов за скритото финансиране на някои партии.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес