Бъгове в системата за компютърна обработка на „Информационно обслужване” могат да позволят „пренареждане” на мандати за парламента. Това твърди в свой материал разследващият сайт „Биволъ”.
Още: Следващият български посланик в САЩ: Много имена и кандитати, трудно съгласие (СНИМКИ)
Според публикацията ако за един мандат на по-малка партия се конкурират „сговорчив” и „несговорчив” кандидат-депутат, може да се помогне на сговорчивия да влезе. Това се дължи на методиката за преброяване на ЦИК, казват от „Биволъ”.
Решението за методиката е от 15 март, 2013 година, когато председател на ЦИК все още е Красимира Медарова. То е на два пъти коригирано заради две груби грешки в методиката – с решения № 2168-НС и № 2172-НС.
Най-общо казано методиката за определяне на резултатите е такава, че заради липсата на пълноценен 32-ри МИР в чужбина при вкарване на данните може да се стигне до безкраен цикъл на сметки. Факт е, че авторите на механизма смесват понятията „остатък” при делене на цели числа и „дробна част” на цяло число.
Още: "Това е точката на пречупване": Вили Лилков с коментар за разрива между „Спаси София“ и ПП-ДБ
Още: Българският посланик в САЩ подаде оставка
Какво се случва при безкраен цикъл на сметки – просто е и ефективно. При неуредици с методиката, решението се взема от ЦИК - това е записано в решението за приемане на самата методика. Или с други думи – когато математиката на компютърната програма не стига, на ред е комисията да смята "на ръка".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мая Манолова: Има нужда от активен омбудсман, който няма да е просто чиновник
Още: Гуцанов обясни дали ще се вдига възрастта за пенсиониране
Офертата на фирма „Информационно обслужване“ през 2013 беше единствената и възлизаше на 1 687 896 лева с ДДС. ЦИК отказваше да публикува кода на софтуера, но „Биволъ” е наел математици и IT експерти, които за няколко дни са успели да напишат програмата. На този адрес можете да я видите.