В политиките за климата Европейският съюз въздейства като единен блок. За да въздейства България на тези процеси, ние трябва да въздействаме първо на европейските. Страната ни се позиционира много добре на тази плоскост.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Това заяви в предаването "Студио Actualno" бившият министър на околната среда и водите Юлиян Попов, коментирайки голямото климатично събитие на Междуправителствения панел на ООН по изменение на климата (IPCC), което се провежда в България. 61-ата сесия на IPCC върви от 26 юли до 2 август в София, като това е най-голямото научно събитие, случвало се някога в страната ни.
Юлиян Попов коментира ролята на България в контекста на зелените политики на ЕС и бъдещето на въглищните ни централи. "Много политически партии, правителства, парламенти и други организации, заради страха от остра реакция от страна на синдикати, работници, местни общности, се опитват да смекчат реалността и да кажат: "Не, не, ние имаме въглища за още 60 години". Реалността е обаче, че те загиват - и то по причини, които не са свързани със Зелената сделка, а с политики на ЕС, които са решени още преди 30 години", разясни Попов.
Чисто ли е Черно море?
По думите на бившия екоминистър няма основание за тревога - водите на Черно море са безопасни за къпане. "Черно море е чисто, има локални замърсявания заради нерегламентирани зауствания. Тези локални замърсявания са опасни само тогава, когато са много интензивни", обясни Попов. Той каза, че войната в Украйна няма никакво отражение върху качеството на водата в Черно море.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Целия разговор гледайте във видеото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*