Пациент за първи път получи имплант - мозъчен чип, обяви в края на януари милиардерът Илон Мъск, който е създател на компанията "Нюралинк" (Neuralink). Пластинката позволява управление на телефон, компютър или друго устройство само чрез мисъл. Първоначалните потребители ще бъдат тези, които са загубили използването на крайниците си, каза Мъск.
Още: Контролираш машини с мисъл: Първи човек вече има такъв чип, похвали се Мъск
В България също имаме компания, която разработва мозъчни импланти, и се обърнахме към нейния представител инж. Тодор Абаджиев. Потърсихме от експерта по слухови импланти отговор на въпроса трябва ли да се притесняваме, или това е резултат от естественото развитие на технологиите. "Не трябва да се стряскаме, трябва да приемаме, че това е заобикалящият ни свят. Не смятам, че в близките години технологиите ще изместят човека", каза той в Студио Actualno.
Повече ползи или вреди?
"Не бих казал, че е „уау“ новина. Технологиите и медицината от много години работят съвместно и едното помага на другото. Хубаво е, че има такъв имплант – за някои хора би било полезно, но не смятам, че ще е някаква революция", добави инж. Абаджиев. Компанията, която той представлява, още през 1998-1999 г. е разработила такъв имплант, който се поставя директно в малкия мозък с цел подобряване слуха на хора, за които няма друг начин да чуват.
"Най-разпространените продукти са т.нар. кохлеарни импланти – за хора с пълна загуба на слух. Стандартният имплант се поставя във вътрешното ухо, работи чрез стимулиране на нервните окончания на слуховия нерв, които се възприемат от мозъка като звук. Има обаче хора, не много, при които слуховият нерв е отстранен и те няма как да възприемат този звук. Затова в края на 90-те се разработва имплант на мозъчния ствол – пластинка се поставя директно в слуховия център на мозъка", обясни инж. Абаджиев. Отваря ли се кутията на Пандора с подобни открития, или човекът и технологиите могат да живеят в хармония - гледайте във видеото:
Водещ: Мирослав Димитров