За Борисов не е проблем да подкрепи втория мандат, въпросът е дали „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) го искат. Това каза политологът Светлин Тачев от Галъп интернешънъл в седмичното обзорно предаване на Actualno.com "Отговорите със Спасиана Кирилова".
"За ГЕРБ е много важно да получат най-малкото подкрепата или поне да управляват под някаква форма с ПП-ДБ, за да могат да се легитимират. Защото те излязоха от изолацията, успяха да пробият, първа политическа сила са, но им трябва легитимация най-малко пред евроатлантическите ни партньори, а това минава само и единствено през кабинет под някаква форма. Дали на малцинството, дали просто да подкрепят от ПП-ДБ, те са нещото, което може да ги легитимира. И затова бяха толкова настоятелни да направят кабинет с първия мандат с подкрепата на ПП-ДБ. Въпросът е, че това няма как да се случи с първия мандат. Защото за ГЕРБ не е проблем, проблем е за ПП-ДБ.
С втория мандат може да се случи, защото за Борисов няма такъв проблем да подкрепи, като прекараме през призмата на легитимацията им, за тях не е проблем да подкрепят такъв кабинет. Въпросът е дали ПП-ДБ го искат. Проблемът е, че в случая няма как да се състави правителство, което да не е на малцинството. Заложник на плаващи мнозинства и естествено може да има ерозия в подкрепата за ПП-ДБ. За ГЕРБ няма проблем. Историята помни тази задушаваща прегръдка, в която Борисов е специалист (Реформаторският блок и Обединени патриоти, бел. ред.) и в която подобни политически формации обикновено си отиват. Вероятно ПП-ДБ са наясно с това. От друга страна заявките, които направи ГЕРБ с Мария Габриел, с идеята за смяната на главния прокурор, с искането на оставката, ги поставя пък в ситуация, в която, ако такъв кабинет мине, те да останат отстрани на процесите, за които те са се борили толкова време. Тъй като за ДБ това е фундамент, съдебната реформа. И може да има такава ситуация, в която ГЕРБ да придвижи съдебната реформа, а ПП-ДБ да останат отстрани и само да гледат. И затова те в момента са в сигуация, в която трябва да мислят какво да направят. Дали да се впуснат в момента по течението, за да могат да хванат този прозорец на възможностите, който се отваря с кризата в прокуратурата и наличието на някаква форма на война в тази институция, или да останат отстрани и да наблюдават. И за мет това при тях е основният проблем, над който размишляват как да постъпят."
Още – във видеоматериала.