Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Уникалната анти-COVID българска маска - с научен метод убива вируси и бактерии

14 август 2020, 14:57 часа • 21298 прочитания

До месец може да започне производство на иновативна българска анти-COVID маска. Това съобщи пред Actualno.com ректорът на Русенския университет "Ангел Кънчев" проф. Христо Белоев, подал заявката за патент от името на университета. Маската е със сребърно и титаново нанопокиртие и гарантира 100% защита от вируси и бактерии, посочи той. Уникалното е във взаимодействието между елементите й. Според резултатите от предпатентно проучване, няма такава разработка досега.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Проф. Белоев, с какво уникална маската и как я създадохте?

Тази маска я разработваме от края на март. Изследвахме маските, които са на пазара. Много голяма част от тях са от канцерогенни материали, които вместо да помагат, увреждат. Проведохме необходимите изпитания и решихме да проверим свойствата на среброто като материал, който е антибактериален. Среброто се използва за много цели, включително за антибактериалните свойства, които има.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Ние намерихме подходящ плат, който е сертифициран и беше изпитан. Върху него нанасяме покритие от много тънък нанослой, като на предната страна на маската той е от сребро, а на вътрешната страна, откъм носа и устата, е от титан. Между двата плата има мека материя. Когато попаднат между двата слоя бактерии, от навлажняването на материята се създава електрическо поле, протича реакция и бактериите биват убити.

Вътрешният плат е като вата, която служи да задържа влага от издишването и да се създаде електрическо поле между двата различни нанослоя от метала. Разстоянието между тях е от 1 - 1.5 мм, но се създава поле и се убива вируса. Това е новото и иновацията.

От изследванията, които бяха направени в лабораториите на СУ "Св. Климент Охридски" се оказа, че реални вируси, поставени на маската не преминават през този слой, те биват убивани още в началото, защото среброто има и това действие. Ако случайно попаднат вируси между двата слоя, те ще бъдат убити от полето, което се създава. По същия начин е и действието отвътре, от устата навън - маската предпазва вирусите да не излизат и да не попадат в околното пространство.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Направиха се предпатентни проучвания. Няма такова нещо разработено и сме подали заявка за патент.

Колко процента защита гарантира маската?

На 100% е защитата от вируси, както отвън-навътре към човека, ползващ маската, така и обратно от човека навън няма възможност вирусите да преминат.

За еднократна употреба или многократни ще са тези маски?

Маската е като другите маски за многократна употреба. Тези нанослоеве се нанасят във вакуумни пещи и се получава съвсем тънко метално покритие. Платът на маската е бял, внасяме го от Франция и е изпитан за канцерогенност и технологични свойства. Той получава характерно оцветяване - едното е от среброто, другото е от титана и може многократно да се пере и използва. Това няма по никакъв начин да навреди на слоевете, тъй като те се свързват с плата и остават на него.

От хигиенна гледна точка се препоръчва маската да се сменя и пере. Ако в рамките на един ден се носи, следва да се изпере, както другите маски за многократна употреба.

Колко часа може да се носи тази маска?

Както се препоръчва за всички останали, през няколко часа трябва да се сменя, но това не означава, че човек трябва непрекъснато да е в контакт с хора. Най-общо, човек трябва да е няколко часа с нея - когато общува с хора и е в затворени пространства. Когато е сам и работи не е необходимо да бъде с маска.

Колко тежи маската от сребро и титан?

Колкото всяка друга. Слоевете са толкова тънки, че не се увеличава теглото й. Тя е като всяка друга маска но със специално покритие, което в съвсем тънък слой. Не се затруднява дишането, но се създава преграда, която унищожава вируса.

А колко ще струва?

Няма да надвишава цената на маските с филтър, които са в търговската мрежа.

Чия е разработката?

Разработката е изцяло българска на екип от общо 14 души - 8 учени от Русенския университет, още няколко колеги от Софийския университет, които се занимават с микробиология и двама колеги от Техническия университет – София. Русенският университет „Ангел Кънчев“ притежава правата, предоставени от авторите и Русенският университет е заявителят на патента. Понеже колегите са в голямата си част от русенския университет, затова университетът застава зад тази иновация.

Кога се очаква да излезе патента?

Направили сме лабораторните проби, които напълно покриват очакванията ни. Подадохме заявка за патент, но процедурата е дълга -12 - 16 месеца. Може да преговаряме и някой потенциален производител да получи лицензия и да започне производството на маската в ранен етап, преди да са приключили всички патентни процедури и да получим патента.

Ние правим малки количества в университета - имаме вакуумни инсталации, с които се нанасят тези нанопокрития от метала върху платовете и сме в контакт с една шивашка фирма и шием ограничени количества. Но за да има някакъв ефект, би следвало да има по-голямо производство. Затова сме готови да разговаряме с потенциален производител за лицензия, която да му бъде предоставена.

Какви са изгледите по-скоро да се появят на пазара иновативните маски?

Ако се появи фирма, която може да започне да произвежда, включително и с въвеждане на големи вакуумни инсталации, би могло да стане скоро. Ние имаме една такава инсталация и тя може бързо да бъде въведена в експлоатация, но и в БАН има подобна, която не работи в момента, но може да бъде пусната. Ако бързо се организират дейностите, до месец може да започне производството на тази маска.

Интервю на Ива Иванова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес