Проектокабинет на ГЕРБ с премиер проф. Николай Габровски бе връчен на президента и сякаш всички забравихме, че има Световно първенство по футбол, защото назряха много въпроси. Ще бъде ли подкрепен кабинетът на ГЕРБ? Да очакваме ли липсващи депутати при гласуването? Чуваме ли ехо от НДСВ? В Студио Actualno поканихме политолога Слави Василев, за да чуем още една гледна точка.
"Ако не беше президентът Румен Радев, нямаше да чуем за Кирил Петков никога. Той звънеше на президента и благодарение на него изгради политическия си имидж, докато като беше служебен министър на икономиката", каза той пред нашата камера.
Дълга пауза преди да се връчи мандатът, започна да се говори за интересен синхрон между президента и ГЕРБ. Невероятно ли Ви звучи това?
Това е новата теза в момента. Аз разбирам, че българската политика е абсолютно лишена от всякаква логика и много хора търсят някакво обяснение за хаотичното движение в политическата класа. Това е абсолютна мистификация, лъжа, шарлатания, неслучайно използвам този израз, защото това са хората, които тиражират подобни твърдения. Това са хората, които имат интерес да позиционират президента, Бойко Борисов и ДПС заедно, за да могат "не-статуквото" да осмислят своето съществуване. Кой кой е в предложения от ГЕРБ кабинет "Габровски" - четете тук.
Как гледате на проектокабинета на ГЕРБ? Говореше се дълго време за експертен, надпартиен кабинет, както би казал Ицо Хазарта: "Ей къдей!"
Да, на фона на обстоятелството, че политическата класа е абсолютно дискредитирана, екпертен кабинет е доста по-приемлива конструкция, но тя няма да мине. Независимо какви хора сложите там, зад мандатът на ГЕРБ тегне образът на Бойко Борисов и всички ние го знаем. Зад мандата на ПП винаги ще тегне образа на Кирил Петков и Асен Василев и това е естествено. Екпрертен кабинет изглежда една благовидна реалност за хората, които искат да видят нещо различно, но на практика тя няма как да просъществува.
Кирил Петков излезе с обвинения към Николай Павлов - предложението на ГЕРБ за енергиен министър, как ще ги коментирате?
Имам принципно отношение към голяма част от лъжите и бъркотиите, които ПП направиха. Аз бях от онези наблюдатели, които бяха много ентусиазирани, когато те се появиха и вярвах, че тези хора ще ознаменуват промяната, която всички ние чакахме, но те се оказаха едни шарлатани. Президентът неслучайно използва този израз и си позволявам да го кажа навсякъде в ефир където отида, защото знам, имам информация каква е белята, която тези хора сътвориха. Лъжите за Николай Павлов са поредните, които те тиражират.
Като шеф на Булгаргаз Николай Павлов спаси България от неустойки. Обстоятелствата бяха такива, че азерският газ трябваше да влезне през интерконектор, който не беше довършен много дълги години, заради некомпетентността и корупцията по времето на Борисов. След като газът нямаше как да влезе точно там в определен срок, ни грозеше опасността да платим цялото количество газ, което не влиза заради take or pay клауза в договора. Николай Павлов с цената на много усилия да договори с гърците да мине 1/3 от количеството газ през старата връзка в Петрич, а останалите 2/3 да не ги платим въпреки, че по договор бяхме задължени. Повтарям, той спаси България от неустойки, а не се е отказал в полза на "Газпром". След като знам подобни детайли, няма как да наричам ПП по друг начин, освен шарлатани.
Не беше ли твърде много от страна на президента да нарича ПП "шарлатани"? Той все пак е президент на всички българи, включително на техните избиратели. Как ще ги погледне, ако трябва да им връчи втори мандат?
Аз смятам, че избирателите на президента помогнаха на "Продължаваме промяната", а не обратното. Президентът е на върха на политическия небосклон далеч преди да чуем името Кирил Петков. Ако не беше Радев, нямаше да чуем за Кирил Петков никога.
Докато Кирил Петков беше служебен министър на икономиката се хвалеше, че президента не му бил звъннал нито веднъж. Истината е, че Кирил Петков всеки ден му звънеше. Помните ли колко много разкрития правеше, свързани с язовирите и ББР? Ако не беше администрацията на президента и самият Румен Радев да му посочат къде да рови и къде да гледа, и по този начин да изгради имиджа си, ние нямаше да чуем за Кирил Петков. Така че думите на президента че са шарлатани не са преувеличени и даже много закъсняха, аз бих ги нарекъл шарлатани много преди това.
Трябва ли президентът да наложи вето на Изборния кодекс?
Има ли основа да се коментира теза за президентска република?
Вижте отговорите на тези въпроси цялото интервю: