Родители и учители искат в петиция от Министерството на културата (МК) пълна и прозрачна проверка на Националната гимназия за древни езици и култура (НГДЕК) “Св. Константин-Кирил Философ“. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ Яна Колева, бивш учител по български език и литература (БЕЛ) в гимназията и един от инициаторите на петицията.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Още: Нови нарушения в конкурса за директор на НГДЕК
За 2 години повече от 30 учители са напуснали гимназията, защото според тях атмосферата в нея е токсична. Намалени са часовете по старобългарски, старогръцки и латински, от което гимназията губи своя лик. В петицията се настоява за насрочване на нов конкурс за директор на НГДЕК в името на оцеляването на гимназията.
Екипът ни положи всички усилия да се свърже с директора на гимназията Мариела Папазова и да я покани в студиото. Три дни тя не вдигна мобилния си телефон. Отправихме й писмена покана за участие, на която също не отговори. Ако г-жа Папазова поиска право на отговор, трибуната на Actualno.com е на нейно разположение.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Тити Папазов, НГДЕК и уважението (ВИДЕО)
Ето какво каза Яна Колева:
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
“До петицията се стигна, защото вече не може да се търпи това, което се случва в гимназията. Средата, в която се обучават учениците и в която учителите са принудени да работят, е абсолютно токсична. Невъзможно е да се провежда диалог. Става дума за ученици, които са ангажирани да доносничат, за педагогически съвети, които по-скоро напомнят трибунал, в които тонът е меко казано оскърбителен, груб, назидателен.
Отправят се заплахи и квалификации.
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Над 30 учители напуснаха за 2 години, като истинската причина е унижението и омерзението и отвращението от това, което се случва.“
Още: Съдът обяви сградата на НГДЕК за опасна, Министерството на културата ще обжалва
Освен намалените часове по древни езици, обучението по антична култура липсва в някои от класовете.
Средствата за ремонти на материалната база на гимназията не се използват по предназначение, пише в петицията.
Правените проверки от МК до момента са фиктивни, смятат авторите на петицията. Те настояват за пълна и прозрачна проверка на НГДЕК и насрочване на нов конкурс за директор.
Още: ВАС: Петър Стоянович е позволил 500 деца да учат в опасна за живота им сграда
Как ученици, спечелили престижни международни конкурси са наказвани, вместо да бъдат поощрявани и още за случващото се в НГДЕК, ще научите от видеоматериала.