Няма научни изследвания, нямаме данни и потвърждения, че при смесване на ваксини се създава необходимия имунитет.
Още: Христо Хинков: Без двойно увеличение на заплатите няма да има кой да работи в психиатриите
Още: Менингококовата инфекция у починалото бебе е причинена от серотип, за който няма ваксина в ЕС
Това заяви в предаването "Студио Actualno" българският представител в Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ), проф. Илко Гетов, коментирайки темата с ваксините срещу коронавируса.
Проф. Гетов посочи, че механизмите на действие на иРНК ваксините (каквито са тези на Pfizer/BioNTech и Moderna - бел. ред.) и векторните ваксини (към които спада тази на AstraZeneca и Johnson&Johnson - бел. ред.) e много различен. "Франция и Германия взеха решение ваксинираните жени под 60-годишна възраст с първа доза от векторната ваксина Vaxzevria (новото търговско наименование на ваксината на Оксфорд/AstraZeneca - бел. ред.), да им се сложи на втора доза от иРНК ваксините".
Проф. Гетов разви и втората хипотеза за поставяне на две различни векторни ваксини - първа доза от Vaxzevria и втора от Johnson&Johnson. "Тук разликата е, че едната е двудозова, а другата - еднодозова. Тоест ние имаме данни за ваксиналната ефикасност на еднодозовата ваксина, както и данни за ваксиналната ефикасност на двудозовата ваксина. Не знаем обаче каква ще бъде ваксиналната ефикасност на комбинирането им", посочи експертът.
Още: Властта с идея как да тушира напрежението в психиатричните болници
Още: Вашето здраве е приоритет – пътувайте безплатно до Истанбул за преглед при специалист
Проф. Гетов каза, че първата доза от векторна или иРНК ваксина създава фона. "Тази доза създава настройката на организма за изграждането на имунитет. След това втората доза е усилваща. Това е дозата, която води до създаването на стабилен и траен имунитет. Затова научните данни и това, което Европейската агенция по лекарствата и Световната здравна организация казаха - не би следвало да се комбинират ваксините както помежду си, така и като тип: векторни с иРНК или обратното", посочи още проф. Гетов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-честите ортопедични проблеми и как се лекуват?
Още: Доц. д-р Дановска-Младенова: Висок клас магнезий елиминира безпокойството и атаките на мигрена
Той коментира, че вероятно на двугодишен период след първоначално поставяне на първия курс от дадена ваксина, ще се наложи да се поставя по една допълнителна доза с т.нар. ъпгрейтната ваксина, от която сме се ваксинирали първоначално и която ще ни предпазва от новите вариации на вируса.
Проф. Гетов съобщи и за научно прочуване от Израел по отношение на иРНК ваксината на Pfizer, което показва по-ниска ефикасност на препарата срещу южноафриканския щам, в сравнение с британския и уханския щам.
Още: Ангел Кунчев не вижда смисъл за масова имунизация при 5 случая на менингокок
Още: От днес: Започва ваксиниране срещу менингококова инфекция
Кога ще постигнем колективен имунитет - целия разговор с българския представител в Европейската агенция по лекарствата гледайте във видеото.