Позитивно е предложението да се уточни в кои случаи на конституционно ниво, защото на законово беше доста разширен кръга от случаи, в които прокурор участва в административни и граждански дела. Така коментира едно от предложенията на ПП-ДБ за промени в Конституцията преподавателят по конституционно право в СУ“Св. Климент Охридски“ доц. Наталия Киселова в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“:
„Другата седмица в понеделник изтича срокът, в който министърът на правосъдието може да оспори отказа да бъде допусната неговата жалба срещу решението на прокурорската колегия във ВСС за избор на изпълняващ функциите на главен прокурор.
Още: Министърът на правосъдието ще обжалва определението на ВАС за избора на Сарафов
Какво твърди Върховният административен съд (ВАС)? Казва: “министърът няма правен интерес да оспори това решение на прокурорската колегия, но ако прецени, може да се обърне към прокурор, който, като представител на обществения и държавен интерес, от негово име да оспори пред ВАС избора“. Добре, като се позовават на това, че само граждани и юридически лица могат да оспорват актовете по административен ред. Вижте как изглежда превишаване на правомощията на прокуратурата да участва в административното производство. Значи министърът е достатъчно компетентен да се обърне към прокурор, достатъчно компетентен да председателства не само заседанията на пленума (на ВСС, бел.ред.), но и на двете колегии, но не е компетентен сам да се обърне към ВАС. Разбира се този прокурор е подчинен на главния прокурор, макар и изпълняващ функциите. И в този смисъл ми се струва, че ограничаването на случаите, в които прокуратурата ще може да участва в граждански и административни дела, е едно добро начало.
Още: Готов е проектът за промени в Конституцията. Говори Атанас Атанасов
Това, разбира се, можеше да стане и в закон, но поради това, че законите както виждаме могат да бъдат тълкувани, разтягани или свивани като ластик, явно им е дало аргумент да го изведат на констуционно ниво.
И другото – да се включи по-широка възможност за обжалваемост на административните актове. Сега, това не означава всички административни актове, но ми се струва, че кръга на субектите, които могат да оспорват, защото идеята е била, че гражданите и юридическите лица страдат, но ве вижда, че противоречията между институции също могат да доведат до административен спор.“
Още: Обяснено: Ето кои са основните идеи за промени в Конституцията
Дали предлаганите промени в основния закон могат да отидат в Конституционния съд, след като бъдат приети, ще научите от видеоматериала.