Петър Найденов получава първия контакт с контрабаса в родния си град Русе при Димитър Игрибозов. След завършване на музикалната академия в София в класа на проф. Тодор Тошев, продължава образованието си в Германия при проф. Волфганг Гютлер, член на Берлинска филхармония. Още като студент започва оркестровата си кариера като соло контрабасист на Камерния оркестър на Българското национално радио. Животът му на оркестров и камерен музикант го води по най-важните концертни зали в света. По настоящем Петър Найденов е соло контрабасист на Симфоничния оркестър на Люцерн и преподавател в университета по изкуствата в Цюрих (ZHdK). Основател и художествен ръководител на Allegra Festival and Academy.
Още: Скандалите в НФЦ не спират: В "Студио Actualno" говори директорът Петър Тодоров (ВИДЕО)
Какво е характерно и важно за есенцията на фестивала и с какво не правите никога компромиси?
Сърцето на Алегра е Академията. Аз съм син на двама преподаватели по музика и „даскалското" е част мен. Есенцията на фестивала и академията в него е да дадем възможност на българските ученици и студенти да се докоснат до знанията на световно признати преподаватели и в същото време да направят своята система от контакти, която е тнеобходима за следващите стъпки в живота им. Що се отнася до компромисите, когато тръгваш да се занимаваш с организацията на подобен проект, ти винаги трябва да си готов на компромиси и то преди всичко със себе си. Все трябва да се свърши още една и още една чужда работа, но пък и много неща научих. Все пак бих казал, че да се прави компромис с нелоялност е трудно.
Кога започна вашият път към музиката?
Още: Кабинет на малцинството със "златния пръст" на Доган: Сценарий от Кристиян Шкварек (ВИДЕО)
Още: Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)
Моите родители са музиканти и някак си беше логично, че и детето трябва да стане такъв. Детето от своя страна не винаги споделяше идеята на родителите, но като поотмина пубертета дойде амбицията и вече нямаше друга алтернатива. Имах късмет и с учителите ми. Първият ми учител Димитър Игрибозов беше търпелив в трудните години. Все обясняваше на родителите ми да ме оставят да бъда и дете. Той знаеше кога да натисне и наистина стана така. А за професорът ми в Академията Тодор Тошев мога да говоря само със суперлативи. Следващото стъпало беше Германия. Там следвах при проф. Волфганг Гютлер- член на Берлинска филхармония. Не беше лесно, той беше доста егоцентричен човек, но и до днес не съм чувал по-впечатляващ звук и музикална идея от неговите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "ИТН и БСП за мен са изгорели”: Татяна Дончева с детайли около преговорите за кабинет (ВИДЕО)
Още: Защо държавата брани църквата? Горан Благоев за старокалендарниците и решението на съда (ВИДЕО)
Противоречиво е времето днес, поставя на изпитание всичко и всеки. Ще устои ли културата, изкуството на силните ветрове, които духат от почти всички посоки в света? Как реагира на това музикалната общност?
Отново правя уточнението, че по скоро мога да описвам ситуацията в Швейцария и трябва да кажа, че там аз не си задавам този въпрос. Необходимостта от култура и грижата за създаващите я е повсеместна. Било то чрез лични инициативи, общински (кантонални) или държавни политики. Естествено, знаем, че нещата не падат от небето и трябва да се грижим за всичко и приоритетно за публиката ни. Люцернският симфоничен оркестър, където работя като соло контрабасист, има едно наистина мощна програма за приобщаване на нова публика от всякаква възраст. Детски концерти, фамилни концерти, музикален камион, който обикаля из съседните населени места и служи като мобилна сцена за камерна музика, атрактивна концертна програма, създаване общество на приятелите, общество на спонсорите. За всички тези хора ние се грижим, а те се грижат за нас. Ето например, преди две години открихме новата ни зала, построена специално за нашия оркестър, благодарение на частно спонсорство от 15.000.000 франка. В скромната реч, която дарителя направи пред нас, той изтъкна, че е благодарен на кантона, в който живее и работи, и по този начин иска да даде нещо обратно на обществото, направило възможен неговия успех. Забележете – инвестиция от благодарност към обществото. От тук и моята мотивация - да създам и развия нещо смислено в родината си.
Още: Депутатите взеха заплати за над 1 млн. лв. за 20 дни работа (ВИДЕО)
ФЕСТИВАЛ И АКАДЕМИЯ АЛЕГРА 2022
На откриващия фестивала концерт, на 15 юли 2022 г., многоликият инструменталист Сергей Малов ще изпълни заедно с Фестивален оркестър Алегра един от най-откровено романтичните и страстни концерти за цигулка - Концерт №3 на Камий Сен-Санс. В програмата са още увертюра към приказната опера „Оберон“ от К. М. фон Вебер и пъстрата сюита „Пулчинела“ на Перголези/Стравински. Диригент е Никола Паске.
Рециталът на родения в Лайпциг виолончелист Боби Костадинов и пианистката Виктория Василенко, плануван за 18 юли 2022 г. в камерна зала България, е с програма, популярна и стилна, включваща произведения от Франц Шуберт, Лудвиг ван Бетовен, Николо Паганини, Жером Дюкро, Григораш Динику/Яша Хайфец.
За ценителите на камерната музика на 19 юли 2022 г. на сцената на зала България Сергей Малов и Грегори Асс - цигулка, Нимрод Гуез, виола, Ласло Феньо, виолончело и Петър Найденов, контрабас ще изпълнят Струнен квартет №1 на Бедржих Сметана и Струнен квинтет №2 на Антонин Дворжак – фокус Чехия. Концертмайстори и оркестрови водачи от световна класа обединяват сили и вдъхновение в името на съвместното музициране.
В рамките на тазгодишното издание ще бъде представено новото достижение на фестивала - Международния младежки оркестър The New Generation. След премиерата миналата година под ръководството на концертмайстора на Виенска филхармония Райнер Хонек, тази година на 20 юли 2022 г. оркестърът ще музицира под менторството на Грегори Асс, концертмайстора на Люцернския фестивален оркестър, лично поканен от Клаудио Абадо на този му пост. Заедно с брилянтния солист Людмил Ангелов музикантите ще предложат на публиката Концерт за пиано No 21, C Dur от Волфганг Амадеус Моцарт, както и Серенада за струнен оркестър от Пьотр Илич Чайковски – две, колкото известни, толкова и обичани пиеси. Този концерт олицетворява духа на Алегра, чрез който талантите на бъдещето получават уникалната възможност да музицират с някои от най-големите артисти на музикалното Днес.
Това ще може да съпреживее публиката и на 21 юли 2022 г., когато сцената ще срещне изключителния цигулар проф. Борис Гарлицки, победител на престижния конкурс Premio Paganini, Шаоминг Уанг – концертмайстор на Цюрихската Опера, доайенът на виоловата група на Берлинска филхармония Вилфрид Щреле, проф. Нимрод Гуез - Chamber Orchestra of Europe, челиста на Квартет „Йерусалим“ Кирил Злотников, вече добре познатия на публиката Атанас Кръстев с младите и многообещаващи звезди Лора Маркова и Полин ван дер Рест в изпълнението на два шедьовъра на ранния романтизъм - Струнен октет от Феликс Менделсон – Бартолди и Струнен квинтет C Dur от Франц Шуберт.
На 22 юли 2022 г. Фестивалният оркестър Алегра заедно с покоряващо виртуозния унгарец Ласло Феньо ще представят Вариации по тема „Рококо“, Op.33 на П. И. Чайковски под прецизната палка на Йоханес Шлефли. В програмата още - Увертюрата към операта „Силата на съдбата“ на Джузепе Верди и балетна сюита „Жар–птица“ на Игор Стравински.
Повече детайли за фестивалната концертна програма и за академия Алегра, може да намерите на официалния сайт на фестивала - allegrafestival.com.
Билети в системата на Eventim и на касата на зала България, както и на: allegrafestival.com/bg/program-2022/.