Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

През 2024 г. руските „елити“ чакаха войната да свърши. Какво мислят сега?

10 януари 2025, 11:00 часа • 1141 прочитания

Много представители на руския "елит" са разочаровани, че войната с Украйна не приключи през 2024 г. Основната емоция от изминалата година е разочарованието и умората, натрупала се от дълго време. Усещането е сякаш с всеки ден се гмуркате все по-надълбоко, споделят негови представители. Руският елит очакваше поне свиване на санкциите в замяна на мир. Това не се случи, а санкциите сега действат дори още по-болезнено отпреди. За това говорят няколко източника на руското опозиционно издание "Медуза", сред които двама събеседници, близки до президентската администрация, източник от правителството, един сенатор, двама депутати от Държавната дума и трима високопоставени служители от различни региони на Руската федерация.

Едрият бизнес вече открито недоволства 

Още: Тръмп: Путин иска среща, подготвяме я (ВИДЕО)

Състоянието на руската икономика се превърна в "точка на напрежение" в края на 2024 г., единодушни са събеседниците на медията. Едрият бизнес вече открито изразява недоволство от високия основен лихвен процент, определен от Централната банка на Русия (дотук 21%). Руски технолог, който е и консултант на големи предприятия, описва ситуацията така: "Засега повечето [компании] някак си оцеляват, ободряват се един друг. Някои дори растат, но това се случва заради "канибализация", т.е. за сметка на активите на напусналите чуждестранни компании. Но всички разбират, че това е към края си и че определено по-нататък няма да стане по-добре."

Путин обича да воюва, няма как

Надеждите за бърз мир и отслабване на санкциите през 2024 г. са избледнели след нахлуването на украинските войски в Курск през лятото на миналата година.  

Руският елит е наясно, че "президентът обича да воюва, може да се усети вълнението му" и че той не би спрял по средата на нещо, което може да доведе докрая. 

След лятото са се появили надежди за мир и когато Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ. Но се е наложило да се разделят и с тях, тъй като руският елит добре разбира, че Путин има едни искания - цялата територия на четири региона на Украйна, докато Тръмп поставя други условия. 

Още: Анализ: Тръмп е изправен пред катастрофално поражение, ако Украйна загуби войната

След войната - какво следва?

Източници обаче признават, че въпреки умората от войната, евентуален край на конфликта през 2025 г. може да се окаже "потенциална криза" за служителите на президентската администрация в Кремъл.

В началото на декември 2024 г. медиите писаха, че администрацията на Путин е провела семинар за вицегубернаторите на руските региони, на който са били обсъдени изборите за Държавна дума през 2026 г. и как да се представи "имиджът на победата". Двама регионални служители, присъствали на семинара, в разговор с "Медуза" подчертават, че темата за прекратяване на военните действия наистина е била повдигната, но не е било предложено нищо конкретно. Въпреки това едно нещо е станало ясно - че каквито и да са резултатите във войната, те трябва да се представят като "победа".

Още: 10 държави могат да обявят Путин за военнопрестъпник: Как Тръмп може да хване Москва натясно

На събитието са били представени няколко сценария за "следвоенната реалност". "Например, имаше аргументи, че през 2025 г. ще бъде възможно да се проведат предсрочни избори за Държавната дума, да се запише победа и да се избере парламент, в състава на който да има военни. Това по някакъв начин трябва да отвлече вниманието на политиците и гражданите. Но това бяха само повърхностни предложения", обяснява регионален служител пред медията.

Политически стратег, който работи в администрацията на Путин и е запознат с това "предложение", обаче "не вижда смисъл от предсрочни избори", тъй като редовните и без това са близо, а "икономическата ситуация е лоша и до есента определено няма да се оправи".

Още: Масовото използване на ИИ във войната още през 2025 г.: Ще е по-опасно от ядреното оръжие 

По-дълбока интеграция с Беларус?

Сред вариантите за "новия дневен ред", който трябва да върне руснаците към мирен живот след хипотетичния край на войната, Кремъл разглежда варианта за "по-дълбока интеграция" между Руската федерация и Беларус, отбелязват източниците. Но и сочат, че беларуският президент Александър Лукашенко явно предпочита да управлява самостоятелно.

Проучванията на общественото мнение сред руското общество обаче показват, че мнозинството руснаци, дори и без "нов дневен ред", подкрепят началото на мирните преговори, сключването на мир и края на войната с Украйна. Дори пропагандистите от социологическата агенция "Вебер" (която не е случайна, тъй като по същество отговаря за PR-а на руското военно министерство) са принудени да признаят, че две трети от руснаците са останали недоволни от свършеното през 2024 година.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес