Ето темите в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“: Драмите в БФС и в българския спорт. И за новата политическа формация МЕЧ. Разговаряме с министъра на младежта и спорта в кабинета на Кирил Петков Радостин Василев, който е настоящ независим депутат.
Съдебната сага със злополучното неизбиране на генерален директор на БНТ от СЕМ се проточи до две години. Кой печели и кой губи от това? И още – след тежките въпроси, поставени от филма на Яна Титова “Диада“, защо в обществените медии няма нито едно предаване за проблемите на тийнейджърите? В студиото – преподавателят по телевизионна журналистика във ФЖМК и дългогодишен член на НСРТ доц. Светлана Божилова.
Още една сага – изборът на председател на СОС и справи ли се новият кмет Васил Терзиев със зимните предизвикателства? Разговаряме с доайена на СОС и общински съветник от ПП-ДБ Грети Стефанова.
Драмите в БФС и в българския спорт
Ръководството на Българския футболен съюз (БФС) е организирана престъпна група. Това каза в “Отговорите“ Радостин Василев, който е настоящ независим депутат и лидер на партия МЕЧ (Морал, Единство, Чест).
Феновете го ненавиждат
“Този човек Борислав Михайлов успя за 18 години унищожение на цял сектор футбол, да обедини около себе си огромна негативна енергия. Протестите и пролятата кръв беше заради това, че футболните фенове, привържениците, тези, заради които се играе тази игра, го ненавиждат. А футболния конгрес на БФС, и предишния, и по-предишния, са типичен пример за това как се правят избори в България.
Още: Адвокат помага на бити хора от полицейско насилие по време на протеста срещу БФС
Но Борислав Михайлов дълги години печелеше конгресите с голямо, къде с по-малко мнозинство благодарение на политическа протекция от страна на ГЕРБ и на ДПС. На Камен Костадинов, Бог да го прости.“
Казвали сте не веднъж, че и Красен Кралев е изиграл огромна роля там?
“Да, абсолютно. Огромна роля. Това беше единственият случай, в който действащ министър си позволи, в нарушение на правилата на УЕФА, да подкрепи кандидат за президент на футболен съюз. Не може държавата да назначава, не може държавата да избира председател, не може да лобира. Държавата контролира обаче, защото това не е нищо повече от едно сдружение с нестопанска цел.
БФС от години си изгради роля и изглежда като държава в държавата. Те са подзаконова под Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Министерството, естествено, по Закона за спорта контролира федерациите, има основание за отнемане на лиценз. Правих им няколко проверки, пуснах сигнали срещу тях..."
Още - във видеоматериала.
Продължава съдебната сага със злополучното неизбиране на генерален директор на БНТ от СЕМ
Съветът за електронни медии (СЕМ) не се обърна към Върховния административен съд (ВАС) с искане поради високата му обществена значимост да ускори гледането на делото за конкурса за генерален директор на БНТ. Това каза в “Отговорите“ доц. Светлана Божилова:
Още: Окончателно: СЕМ ще прегласува кандидатурите за генерален директор на БНТ
Процедурни хватки
“Първо, СЕМ трябваше да сезира като независим специализиран орган независимата съдебна система или ВАС, че това е дело с важна обществена значимост. Това не се състоя. (Делото е насрочено чак за м. юни 2024 г., бел. ред.) Нещо повече, на първа инстанция делото не отиде в тричленен състав на ВАС, а в Административен съд София-област. Всички, които участваха в конкурса бяха поканени като страна след като бяха подадени жалби от Ирина Величкова и от други участници. Аз си разреших само веднъж да отида на второ или трето заседание, вече не помня. Но се засрамих от адвокатите на Сашо Йовков, които поискаха да се яви стенографката и тя да докаже дали има гласуване за избор, или то не се е състояло. При все, че то беше пред камерите на националната телевизия и беше ясно, че няма гласуване, да не говорим за мотивирано решение.
Още: Номерата на Сашо Йовков продължават да отлагат делото за конкурса за директор на БНТ
След това се разболяваха жалбоподателите. Това са процедурни хватки, тъй като нямаше обществен натиск, и то предимно от регулатора, се проточи повече от година.
Още - във видеоматериала.
СОС пак не избра председател, отиваме ли на нови избори за общински съвет?
ГЕРБ бламират Столичния общински съвет (СОС), страхуват се от ревизия на повече от 14-годишното им управление, каквато задължително ще има, защото софиянци я искат. Това каза в “Отговорите“ Грети Стефанова. Припомняме, че за трети път в четвъртък СОС не успя да си избере председател, а групата на ГЕРБ не участва и в шестте гласувания. Ето какво се случва, според Грети Стефанова:
“Всички чакат ревизия, софиянци най-вече, естествено и ние. А ГЕРБ защо така се държат, сигурно имат причина. При даже повече от 14-годишно управление, когато ние сме искали одити, никога не са правени, не са огласявани официално.
Непрозрачност
Когато сме искали информация, дори г-жа Фандъкова е отказвала и е трябвало по Закона за достъп до информация да искаме, което не е редно за общински съветници. При ситуацията, в която се намираме, явно, че те са притеснени и не могат да влязат в новата си роля. Трябва им време, за да свикнат сигурно.“
Каква ще бъде развръзката? Ще се стигне ли до избор на нови общински съветници в София?
Още: Трети опит за избор на председател на СОС
“Не смятам, че това ще бъде решение, защото предполагам, че при нови избори горе-долу ситуацията пак ще бъде същата. Това е само протакане, печелене на време, за да не се стигне до истината, която неминуемо ще се покаже след направена ревизия, одити на сегашното управление. Явно, че има колеги, които това ги притеснява.
Още - във видеоматериала.