Освобождаването на Иван Гешев от поста главен прокурор може да се проточи с месеци. Това прогнозира в предаването на Actualno.com „Отговорите със Спасиана Кирилова“ адвокат Петър Славов от инициативата „Правосъдие за всеки“, член на Висшия адвокатски съвет и народен представител от Реформаторския блок в 43-о НС. Според него решенията на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат могат да бъдат атакувани в Конституционния съд. Ето какво каза той: „ВСС е от така наречените органи с конституционно определен мандат. Има практика на Конституционния съд (КС) в тази посока, че с изтичането на мандата, определен в Конституцията, те не могат да упражняват своите правомощия в пълен обем. И тук разбира се ще възникне сериозният въпрос с оглед на едно съвсем скорошно решение на КС по отношение на Инспектората към ВСС, който също е такъв орган, но там се прие, че функционално можел да изпълнява дори и след изтичане на мандата част от своите функции. Едно доста спорно решение, с доста особени мнения по него. Сега ще дойде големият въпрос какво е функционално да упражнява функции и какво е в пълен обем правомощия. Т.е. освобождаването примерно на главния прокурор или на неговите заместници това дали не е нещо, което предполага в пълен обем правомощия да могат да упражняват тези органи. Т.е. можем да влезем в такъв конституционен казус, че както се казва, месеци наред да не можем да излезем от него и да не е ясно как ще излезем от него. Докато не е освободен реално с указ на президента и той не е обнародван и влязъл в сила, това ще бъде положението. Затова обърнах внимание, че в момента парламентът е на ход и даже се учудвам, че дори представители на партията на промяната защо не инициират една процедура по избиране на парламентарната квота във ВСС“.
Не е ясно как ще гласува прокурорската квота за отстраняването на Гешев, каза още адв. Славов.
Системата продуцира усещането за недостижимост на главните прокурори, допълни той. Ако някой е имал съмнение за задкулисие в прокуратурата, сега вече няма.
Според него и „Правосъдие за всеки“, фигурата на главен прокурор от съветски тип трябва да отпадне. Вместо нея да има двама прокурори начело на Върховна касационна прокуратура и на Върховна административна прокуратура, независими един от друг, които могат да се разследват взаимно.
Още – във видеоматериала.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нито по-свободни, нито по-единни: българските медии през 2024 г. според проф. Нели Огнянова (ВИДЕО)