По данни на Агенцията по заетостта са свободни около 200 хиляди работни места. Как да порастне икономиката? Как да привлечем инвеститори, след като имаме този проблем? В Студио Actualno говорим с доц. д-р Щерьо Ножаров, той е редовен преподавател в УНСС и научен секретар на катедра „Икономикс“ , както и икономочески съветник на БСК.
Кой работи? Има ли начин да се развива бизнаса ако няма подготвени кадри?
Свиващата се активна работна сила е много голям проблем, това не се отнася само за България, но тук много силно се усеща. Имаме отделно свиване дори и при държавите, които са членки на Еврозоната. Причините са, че младите хора от една страна да учат в чужбина, интегрирайки се там - те най-често остават да работят там. От друга страна има много разговори, че възнагражданията в България са ниски, това е така, но със сигурност не е единствената причина. Много други причини има свързани с развитието на младите семейства, състояние на околна среда, здравеопазване, образование, качество на институционална среда. Например - един човек възпитан в определени принципи усещането и обвиненията за корупция вероятно много го изнервят. Когато си говоря с мои студенти чувам точно това - те искат да живеят в подредена държава. Причините наистина са много. Това което се вижда, че България чака ЕС да я натисне и да я принуди да направи реформи. Какво имам предвид? Не виждаме реформи в държавните бюджети, но виждаме заложени реформи в плана за възстановяване и устойчивост. Бюджета не предлага дори публични инвестиции, защото капиталовите разходи се използват като антицикличен буфер. Това, че се залагат, а не се правят - на края на годината се отчита или по- малък дефицит, или дори излишък.
Какво планират да правят вашите студенти, когато завършат?
Техните очаквания са да получат едно качествено образование, но ние знаем, че българските университети липсват в световните класации за най-добри университети в света. Докато Турция например има 11 университета в ТОП 1000, дори има един в ТОП 500, Хърватска има, Румъния има и т.н. България има един, който от време на време влиза и излиза на последно място. Това тях ги вълнува, те искат да са завършили престижни български университети.
Учебните планове съвсем формално отчитат интересите на бизнеса. В голяма степен студентите си остават само теоретично подготвени с неактуализирани учебници, те го виждат това. Вече има безплатни учебници в интернет по макроикономика на университети от Бръшляновата лига и всеки може да сравни, колко стари са нашите учебници. Важно е за бизнеса да получи подготвени кадри от университетите, защото иначе бизнеса инвестира пари за да обучава завършили сдуденти. Между 6 и 18 месеца допълнителна квалификация или обучение, което са загуба на време и средства. Защо Естония, Литва, Латвия, които са много по- малки от България, имат много по- малка работна сила, но БВП е 2,5 пъти по-голям от българския, на човек от населението.
Как става това?
С качествено образована работна сила. Най-големият проблем не е свиването на активната работна сила, а нейната реална квалификация. Има вече гъвкави университети и в България, но този процес едва стартира през 2022г. а трябваше да е стартирал много по-рано.
Реформата в образованието ще привлече и инвестиции. Днешните инвеститори не очакват просто ниски данъци и пътища до производствената площадка. Нашите закони за насърчаване на инвестициите решават проблеми от преди 70 години, а новите инвеститори очакват развитие на научно- изследователски лаборатории и центрове, от които да заимстват кадри, които частично да работят при тях и в университета си.
Защо Министество на образованието и на културата имат едни от най-ниските бюджети?
Какво може да накара млади хора да се върнат в България?
Вижте цялото интервю!