Насилието в училище често е свързано с първите романтични трепети. Това каза в седмичното обзорно предаване на Actualno.com “Отговорите със Спасиана Кирилова“ психологът Жаклин Андонова. Тя е ръководител на проекта на Институт по социални дейности и практики (ИСДП) в партньорство с „Асоциация Родители“. Проектът се казва CARING – „Да предизвикаме социалните норми, за да намалим насилието в училище“ и обхваща 8 училища в София и страната.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Още: Изследване: Всяко шесто дете в България - тормозено физически в училище
Ето какво каза психологът:
“Много фактори водят до насилие в обществото, сложно е да се обхванат всички. Но едно нещо е като нишка и ние проследяваме между децата е, че един основен източник на насилие са тези романтични отношения между момчетата и момичетата. Затова и този случай с това момиче, което беше нарязано (в Стара Загора, бел.ред.) ние сега даже го чуваме от децата. Този случай е стигнал до тях. И самият той прави някаква промяна в стереотипите. Те съзнават колко е нередно това и аз виждам в момичетата, които се включват в проекта някакво такова себеовластяване през този случай.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Чатбот срещу насилието в училище: Андриан Георгиев и неговата идея
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
Т.е. някакво желание и твърдение от тяхна страна така, че един мъж не може да се държи така с една жена. И това някак си се съотнася и за тях. И имаме право да слагаме граници и да изискваме от хората до нас да ни уважават, да уважават телата ни, всичко. И това го чувам от децата. И аз смятам, че този случай сигурно има и други ефекти, но се изненадах и аз колко близко е достигнал до децата като ефект по отношение на стереотипите за мъжко-женските отношения.“
Всяко 6-то българско дете е било подложено на физически тормоз в училище (16,5%), а над една трета от учениците у нас (35%) са преживели унижение или обиди в клас. Данните са от изследване, направено по поръчка на УНИЦЕФ, което е проведено в периода 2019-2020 година.
Още: Румяна Коларова: Образователната система е толкова остаряла, че се превръща в нещо уродливо
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Възможна ли е превенцията на насилието в училище и какво предлага проектътCARING?
Какво е “Приятел за изслушване и какви инструменти за възпитаване на толерантност може да са полезни за родителите и учителите, ще научите от видеоматериала.