И близо, и далеч - поредните предсрочни парламентарни избори са на 2 октомври. За мнозина мечтата е след тях най-после да има управление, което е способно да направи живота ни по-добър и което да издържи достатъчно, че да реализира намеренията си.
Има ли как да се сбъдне такава мечта? А може би ще трябва да се задоволим само със стабилност? Или пък с добри и точни реформи, но за кратко? Или опасност от спирала от избори, тъй като всеки парира всеки, но никой не може да изплува? В "Студио Actualno" говорим с политолога Теодора Йовчева.
Видяхме социологически изследвания миналата седмица, първа по резултати е ПП ГЕРБ. Какво от това, че определена партия ще е първа?
Първо трябва да видим дали няма да има все пак дясно обединение, то би могло да размести първото и второто място.
И пак ще си зададем този въпрос: Какво от това?
Ако ПП и ДБ са първи ще започнат преговорите по- бързо. Важно е да видим колко ще има БСП като резултат, защото можем да се окажем в ситуация, в която ПП, ДБ и БСП имат мнозинство или поне са близо.
Ако ГЕРБ - СДС са първа сила стои въпросът с кого ще се коалират? На този етап с никой.
Доста “мек” речник започнаха да използват ПП и ГЕРБ едни към други. Възможна ли е коалиция между тях?
Всички знаят, че ГЕРБ е партия създадена около Бойко Борисов, а ПП около Кирил Петков и Асен Василев, дори само до преди няколко дни не беше и партия. Кирил и Асен не са просто съпредседатели, а до голяма степен олицетворяват тази партия. Всъщност за да бъде една партия такава, тя трябва да има структури, да има оперативни работници, които да работят по избори. В началото една партия се разчита основно на харизмата на лидерите.
Възможен ли е втори живот за тази коалиция или много червени линии, които се начертаха?”
Според мен е възможна. Когато последният трети мандат беше даден на БСП видяхме много меко говорене и от ДБ, които казаха, че имат много сериозно идейно съвпадение с БСП. Социологически проучвания показаха, че досегашната коалиция не е довела до ерозия в електоратите на двете партии, т.е. техните избиратели разбират нуждата от подобно коалиране.
Това ме кара да мисля, че биха предприели подобна стъпка. Големият въпрос е колко ще бъде издръжливо едно подобно управление, по-скоро съм скептична.
Къде е Румен Радев в тази сложна ситуация, как оценявате действията му спрямо БПС?
Като шамар за БСП и по-конкретно към председателя.Кирил Добрев беше заявил, че редовите социалисти нямат проблем с Румен Радев - Корнелия Нинова има. Това ме кара да мисля, че по-скоро Радев си има поддръжници в БСП, които го припознават като по- добрата алтернатива от настоящото ръководство.
Възможно ли е в момента да виждаме А и Б на създаването на нов политически проект или президентска република?
Скептична съм към създаването на нов политически субект, защото опита на Първанов е негативен, но негов съветник заяви, че Румен Радев би припознал със своите идеи партия. Склонна съм да си мисля, че това е по- вероятно.
Още за бъдещото на следващия парламент, вижте във видеото