Вотът на недоверие за правителството на Кирил Петков беше успешен. За първи път в годините на прехода правителство пада след вот на недоверие. За първи коментари в Студио Actualno поканихме младите анализатори от Студентски клуб на политолога Атанас Радев и Ивайло Илиев, който е и редактор в Actualno.com.
Според младите политолози предсрочните парламентарни избори са неизбежни, а президентът Радев задължително трябва да свика Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) заради политическата криза. Ето какво казват те:
Ивайло Илиев: Практически преди дни изразих тази прогноза, че вероятно ще надделее вариантът кабинетът да не оцелее. Знаци за това не липсваха. В последните дни видяхме оформили се две тематични мнозинства. Едното, което всъщност свали от председателския пост Никола Минчев и второто, което беше във вчерашната сутрин, когато така и не започна работата на Народното събрание поради липса на кворум. Това бяха ясните знаци, че вероятно и вчера вечерта ще се случи това, което в крайна сметка стана.
Атанас Радев: Съгласен съм с колегата, това, което каза, че реално така опозицията даде знак, че всъщност има проблем в самото мнозинство. Но от друга страна можем да кажем, че от гледна точка на вота на недоверие, въпросът е как „Продължаваме промяната“ ще изкара позитив от това нещо. Тъй като не е тайна за всички, че отиваме към предсрочни парламентарни избори вероятно след като мине рулетката и след като бъде приета актуализацията на бюджета. Актуализацията на бюджета е приоритет на самото правителство, както заявиха вчера и премиерът Кирил Петков, и вицепремиерът Корнелия Нинова. Приоритет е във връзка с пенсиите, защото от 1 юли е обявено това увеличение. Ако няма актуализация, това увеличение няма да го има и част от българските граждани ще бъдат ощетени.
Ивайло Илиев: Струва ми се, че можем да определим новото мнозинство (ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“, бел.ред.) като тематично, което беше оформено от опозицията и една от бившите управляващи партии.
Атанас Радев: Аз бих казал, че това е някакво временно явление, което няма да изкара дълго, поради простата причина, че вътре имаме партии, които имат конфликт помежду си и са малко като скачени съдове, ако трябва да бъдем точни, ДПС и „Възраждане“. А от друга страна пък са системните играчи ГЕРБ и ДПС. От друга страна „Има такъв народ“ (ИТН) беше и като цяло голямото неизвестно дали там нещо ще се случи и евентуално вотът би могъл да не мине. Всъщност видяхме, че ИТН от гледна точка на това са последователни и те са причината в рамките на една година ние да имаме три провалени парламента и да имаме всъщност най-дълго управлявалият служебен кабинет миналата година.
Ивайло Илиев: Има едно голямо неизвестно и това е президентът, тъй като ние не знаем какво планира той за сроковете. Има един интересен детайл – след гласуването на вчерашния вот на недоверие, докато дойде време президентът Радев да се намеси с така наречената парламентарна рулетка, всъщност Конституцията не отрежда срок. Това означава, че от вчерашния момент докато дойде време за процедурата по чл.99 от Конституцията, според който президентът трябва да свика консултации с парламентарните групи, не знаем колко време ще бъде.
Атанас Радев: „Продължаваме промяната“ (ПП) освен досегашните си партньори в лицето на БСП и „Демократична България“ мисля, че няма други. Мостовете са изгорени, защото вчера след вота на недоверие видяхме острите нападки между ИТН и премиера Кирил Петков. Това нещо не е от вчера и днес, това е вече в рамките на три месеца. Съответно и това, което част от народните представители на ПП, визирам Христо Петров, също отправят критики. В тази връзка няма как да очакваме, че с първия мандат ще имаме формиране на правителство, поради простата причина, че социологията през това време ще покаже какви са нагласите на българските граждани.
Защо президентът трябва да свика КСНС ще научите от видеоматериала.