След броени часове стартира първото издание на LUNAR - първият фестивал за светлинно изкуство в България. Той ще се проведе в София между 6-9 май 2022 г. и ще преобрази някои от най-знаковите сгради в столицата. Градът ни ще се превърне в огромна арт галерия, в която високотехнологичното си изкуство ще представят български и международни артисти. Организатор и основен артистичен колектив зад проекта е MP-STUDIO, притежаващо богат международен опит в реализирането на 3D мапинг проекти и фестивали за светлинно изкуство в Европа и Азия.
Един от хората, заради които ще се случи LUNAR, е Марин Петков, основател на MP-STUDIO и арт директор на Festival of Lights International. Той реализира първия 3D мапинг върху сграда в България (2011 г.), на фасадата на Народен театър “Иван Вазов“. Автор е на първия интерактивен мултимедиен танц за България 2012 г., а впоследствие започва да реализира множество проекти извън страната, които също се случват за първи път в света: първата проекция в катедрала (Лиеж, 2013 и 2014 г.), първата интерактивна лазерна и видео система за синхронизирано проектиране върху въртящ се триизмерен обект (2015 г.), първият 3D мапинг в пещера в света (пещерата Хан, Белгия 2015 г.). В страната ни реализира още първата 360-градусова прожекция в автобус (София, 2016 г.), първата проекция върху воден екран (2014 г.), първата сценична холограма, използваща иновативна технология от невидимо фолио под 45 градуса с проекция от рефлектиращ образ от пода (София, 2017 г.).
В специално интервю за Actualno.com, медиен партньор на LUNAR, Марин разказа повече за фестивала и каква е връзката между технологиите и изкуството.
Подобен светлинен фестивал от години се прави в Европа, но в България се случва за първи път, с какво ще бъде по-различно?
Фестивалите на светлините превръщат градовете в средище на изкуство, а освен това, подпомагат и икономическото им развитие, привличайки множество посетители. Не на последно място, обогатяват културата и носят наслада на своите посетители. Мисля, че всеки фестивал се различава от останалите, най-вече заради уникалната атмосфера и дух, която неизменно носи всеки град, в който се провежда едно такова събитие.
В София ще преобразим различни места, които носят спомени както на софиянци, така и на всички останали гости на града и това няма как да не провокира техните емоции. Подготвили сме светлинни скулптури, които не са показвани никъде другаде и се надяваме, че в бъдеще ще можем да продължим да разрастваме събитието и да изненадваме публиката.
Кои бяха най-големите предизвикателства, с които се сблъскахте по време на организацията?
Мечтаех си да организирам фестивал за София от доста години, защото знам колко завладяващо е преживяването за публиката. През последните години аз и екипа на студиото имахме възможност да организираме и да създаваме светлинни спектакли за едни от най-известните фестивали за светлинно изкуство в Берлин, Кувейт, Загреб, Аугсбург, Дубай, Лайпциг и други. През 2019 г. заедно с Европейския парламент в България и представителството на Европейската комисия в България организирахме гостуване на Фестивала на светлините в Пловдив, където имахме седем светлинни творби. Преди две години, когато бяхме започнали организацията на събитието в София, се появи пандемията и това провали плановете ни. Със сигурност пътят не беше лесен и ни беше трудно да намерим правилните съмишленици, за да реализираме фестивала за първи път, но съм уверен, че сме на прав път.
Има ли конкретна тема, върху която ще се съсредоточат светлинните творби?
За нас беше важно не само да представим красиво изкуство, но и да вплетем в него многообразни теми, които са важни и актуални. Спрели сме се на послания за грижата към околната среда и към хората около нас, многообразието, свободата на словото и мира. Радваме се, че нашето изкуство позволява предаването на силни послания по красив и завладяващ начин и се надяваме, че публиката ще припознае себе си в ценностите, които искаме да предадем.
Кои знакови локации в столицата са включени в LUNAR и как ще протече самият фестивал?
Тринадесет са светлинните инсталации, които ще бъдат част от фестивала. Програмата включва два видео 3D мапинг спектакъла – върху фасадите на Национална галерия/Квадрат 500 и Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Освен това, четири от локации ще бъдат домакин на не толкова известните в страната ни, но изключително красиви статични проекции. Те ще преобразят Народния театър „Иван Вазов“, НДК, хотел Hyatt Regency Sofia, както и сградата на ул. „Московска“ №17. За тях ще творят както български, така и известни международни артисти от Австралия, Индия и Франция. Пътят на посетителите ще премине през Царската градина, Градската градина и пл. „България“, където пък ще има светлинни инсталации – скулптури, които съчетават различни светлинни ефекти.
Задължителна спирка за зрителите, които ще успеят да посетят фестивала на 6 и 7 май е ателието „Рисуване със светлина“ – то ще бъде в Градската градина и нашите партньори от център „АЛОС“ ще провокират всеки участник да развихри въображението си и да създаде своя уникална дигитална фотография, чрез светлина.
3D мапингът става все по-популярен в цял свят, каква според вас е основната причина?
Светлинното изкуство има огромната сила да предава емоции по много атрактивен начин. Ако говорим за проекции върху сгради, там виждаме творби с размер десетки пъти по-голям от тези в галериите например. Със сигурност сравнението е невъзможно, но самият мащаб играе важна роля.
Освен това, често живеейки в един град, ние свикваме дори и с най-красивите паметници на културата. 3D мапингът успява да трансформира сградите и да използва техните специфични релефи и елементи, така че да се превърнат в различно произведение на изкуството и публиката да ги възприеме по нов, често изненадващ начин.
Каква е връзката между светлината, дигиталния свят и града?
За нашия екип със сигурност тази връзка е неразривна. Дигиталните технологии ни помагат да изразим себе си и да преобразим града и така хората да се насладят на нощта по един нов и вълнуващ начин.
Интервю на Весела Софева