На 19 февруари отбелязваме 151 години от обесването на Васил Левски - една от най-значимите личности в българската история. За да разберем повече за личността на Апостола в Студио Actualno поканихме Вера Бонева професор по история на България, доктор на науките по история на Българското възраждане и музеология.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Ще има ли политическа и обществена воля да се коригира денят на честването?
"Аз съм историк, не мога да отговоря. Този въпрос е към политиците. Ние, историците, сме мотивирали тезата за 18 февруари, факт е, че при нормалното изчисляване датата, на която трябва да отбелязваме паметта на Апостола, е 18 февруари. Но тъй като се занимавам с феномена културна памет, който е отделен от историята, ще кажа, че нашата културна памет е привързана към датата 19 февруари и трудно ще я отлепим от там. Нищо не пречи да отбелязваме и на 18 и 19 февруари, както и на всяка друга дата", каза тя по повод споровете за деня, на който трябва да отбелязваме Апостола. Още: "Приел съм като мисия да предавам истината за Левски": Наследник на Дякона с нови артефакти
По думите ѝ 18 февруари е дата, свързана свързана с края на неговия живот и с началото на жизнения път на неговата идея и легендата, "защото Левски е една легенда".
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
"Отбелязваме неговата политическа прозорливост, неслучайно Иван Вазов по-късно казва "В бъдещето тъмно той гледаше ясно". Той има своя потенциал да види какво ще се случи в следващите десетилетия. Левски е бил републиканец във време, в което ние още сме нямали собствена монархия, нима това не е прозорливост за бъдещите поколения. Това са базови моменти, върху които се конструира нашата модерна държава, нашето общество", категорична беше проф. Бонева.
"За да не го виждаме само по татуировки"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
На въпрос трябва ли да се правят художествени интерпретации на Левски - иконата на българското Освобождение, тя каза:
"След като има такива - значи авторите имат право. Трябва да делим сферите на обществения живот, историята следи определени наративи и се позовава на твърди доказателства. Културната памет също фиксира историческата личност, но не се интересува от всички детайли, а от определени моменти. Изкуството интерпретира по свой художествен начин. Творецът има право да интерпретира, ако не нарушава някои базови Конституционни права. Оттук-нататък нашата работа е да помагаме на обществото да разбира кое е качественото, кое е оригиналът, кое е кичът, кое е чалгата и да помагаме на хората, които не разбират от история и изкуство". Още: Как Васил Левски създава комитетите на българската съпротива
Според нея това е "една тежка битка по отношение на националните ценности и образите на нашите дейци, за да не ги виждаме само по татуировки и по проблематични филми."
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Повече за натурата на Левски и какво го отличава от останалите революционери - вижте в пълния разговор с Вера Бонева.