Националният статистически институт (НСИ) публикува данни за първото тримесечие на 2023 г. които показват, че сериозна част от обществото ни изпитва трудности при покриването на ежедневните си разходи. Това се случва на фона на чисто новото правителство, с което "разполага" страната ни.
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите
Информацията от НСИ излиза като първата червена лампичка на таблото на самолета на новото правителство.
В Студио Actualno е доц. д-р. Косьо Стойчев - ръководител катедра "Регионална и политическа география" към СУ "Св. Климент Охридски".
"Нормално е да имаме едно натрупано изоставане. Аз обаче не бих абсолютизирал тези данни и не бих изпадал в тревога. Единствено се доверявам за стойността за онези 14% процента от хората, които изпитват силни затруднения. Свързвам ги с маргинализирани групи, които ги има, когато и останалите групи са в по-добро положение", заяви доц. Стойчев.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
По думите му в нашата страна имаме оформена вече една група хора, които са постоянно в тежко положение. Това може да се дължи на възрастова маргинализация - възрастни хора, които разчитат на социални плащания. "Политиката на всяко едно правителство трябва да е насочена към това да не се разширява тази група хора", смята доцентът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Откриха реновираната детска градина 49 "Радост" в столичния район "Изгрев" (ВИДЕО)
"НСИ постоянно отчитат, че имаме много ниска безработица в цялата страна. Ако тези хора работят, но доходите им не стигат възникват два въпроса - могат ли тези хора да работят за компании, които им предоставя по-високи доходи и по този начин на изчистим пазара от фирми, които поддържат бедността и ако не могат да го направят - за кои райони се отнася? Коя е тази георгафия, която стои зад тази статистика? Кои са те? В коя среда се намират? Ако не отговорим на тези въпроси, не можем да приложим качествени политики", категоричен е Косьо Стойчев.
Относно бързите кредити
"Бързите кредити помагат на хора, които изпитват спешна нужда от пари. Те ресифинансират техните кредити - от кредит в кредит. Те по никакъв начин не помагат на това население. Когато изпаднат в тотално затруднение решават да напуснат страната. Наблюдавам една неприятна тенденция - банките да не обръщат внимание на "малкия човек" и да не се занимават с него. Всеки предпочита да работи с платежоспособни клиенти. За да излезнат хората от това положение, те трябва да имат достъп до капитал".
Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)
Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)
Инфлацията
"Един от големи дефекти на българската икономика не е толкова данъчната ѝ политика, а това, че когато дойде голям инвеститор на територията на България, броят на компаниите, с които може да работи в качествена индустриална среда не е голям. Това е много по-важен и много по-могъщ отблъскващ фактор. По този индикатор Турция ни съсипва - тя е много по-ефективна в това отношение, има много по-голям брой компании, които могат да ви предоставят услуги и стоки на конкурентни цени".