Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Целта на Борисов и Пеевски е да не отидат на съд, не да управляват" (ВИДЕО)

20 февруари 2025, 15:00 часа • 7529 прочитания

До 1 януари 2026 г. ще търпим всичко, което изисква тази стратегическа цел – влизането в еврозоната. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пред медиите в парламента. След тази дата обаче той подчерта, че "няма да сме сговорчиви". Тези думи ясно показват, че управляващата коалиция в България съществува в името на една основна цел – приемането на еврото, а не на база устойчиво политическо партньорство. Какво стои зад тази негова позиция? Този и други въпроси в Студио Actualno задаваме на политолога проф. д-р Мария Пиргова.

Според нея позицията на Борисов е пряко обвързана с интересите на едрия капитал: "Той има интерес да влезе в еврото и освен това да се закичи с такава политическа победа, която може да не е победа, но той така мисли сега." Тя прогнозира, че стабилността на еврото може да бъде разклатена от засилващата се позиция на долара, но въпреки това лидерът на ГЕРБ настоява за приемането на новата валута. Още: "Борисов утре ще каже, че не познава Желязков": Веселин Стойнев за "спуснатия ей така" бюджет (ВИДЕО)

Разместване на политическата отговорност

Мария Пиргова смята, че преминаването към еврото не е единственият мотив за съществуването на настоящата властова конфигурация. Според нея, управляващите изместват фокуса от реалните проблеми, прехвърляйки отговорността на други партии. "Виждаме как се пренася вината към "Има такъв народ" и БСП", отбелязва тя.

Темата за швейцарското правило и споровете около финансирането на социалните разходи в бюджета също са част от този процес на изместване на дебата. „Това са едни 400 милиона. Да взема аз да им ги дам? Или вие?", риторично пита Пиргова, намеквайки, че реалните проблеми са далеч по-мащабни.

Борисов и Пеевски опитват да оцелеят

Пиргова вижда управлението на Борисов като „феодален модел“, който контролира "кметства, общини, цялата държава". Според нея, съставянето на коалицията не е резултат от преговори между различни политически субекти, а от събирането на "хора на Пеевски и Борисов". Още: Калоян Методиев: БСП вече е само ключодържател на поясите на Борисов и Пеевски (ВИДЕО)

Особена роля в този модел има Делян Пеевски, който според Пиргова "прави бюджета на държавата", докато едновременно се позиционира като защитник на социалните слоеве. "Той играе с двете си ръце на два различни фронта", коментира тя. 

Според Пиргова, основната цел на българските политици вече не е управлението на страната, а гарантирането на собственото им оцеляване. "Целта на тези, които управляват – Борисов и Пеевски, е да не отидат на съд, а не да управляват. Защото всяко отстъпление от властта при тях вече става критично."

"Това е българския политически живот. Ти трябва да прехвърлиш отговорността, ти трябва да избягаш от отговорност. Ти трябва да вземеш за себе си колкото може и за тази цел трябва да обвиниш другите", заяви Пиргова. Според нея политиката се използва като инструмент за събиране на средства чрез рестрикции или други мерки, които облагодетелстват свързани фирми и проекти. Още: Въпреки комунистическите принцове, България трябва да приеме еврото: Левон Хампарцумян за Actualno (ВИДЕО)

Пиргова подчерта, че вместо да се фокусират върху благосъстоянието на страната, управляващите действат с цел лично овластяване и избягване на правосъдието.

Тя спомена и конкретни примери за скандали, които според нея заслужават разследване. "Някакъв прокурор, някакъв главен прокурор или прокурора на главния прокурор да вземе да каже какви са тия кюлчета. Да вземе да каже за Мишо Бирата, да вземе да каже за записите "ти си го избра сега си го дръж Цацаров", изброи политологът, визирайки известни случаи на предполагаема корупция. Тя продължи с други примери: "Да взема да кажат за чувалите за "Хемус", за водния проблем, за проблемите в енергетиката."

"Няма ли няколко прокурора, които да се захванат с тези пет дела, които ви казах?", попита тя.

В заключение, Пиргова прогнозира, че бъдещето на управляващата коалиция е несигурно, а стабилността ѝ зависи от динамиката на вътрешните и международните политически фактори. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Още от Интервю
Новините днес