Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Боян Пехливанов пред Actualno.com: Има ръст на 3D принтирането у нас

03 януари 2019, 16:03 часа • 4597 прочитания

От протези до бижута, от автомобилни части до къщи, от оръжия до... палачинки - какво ли не вече може да бъде създадено чрез 3D принтер. Технологията се развива интензивно и намира все повече приложения. За тенденциите при нея поговорихме с Боян Пехливанов, собственик на компанията B2N, която е разпространител и диструбутор на 3D технологии.

Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)

Още: Ник Щайн: Шенген е абстрактен и не дава сигурност на границите

Г-н Пехливанов, бихте ли ни разказали малко за B2N – кога е създадена компанията и как навлезе в сферата на 3D технологиите? 

B2N е създадена през 2006 година, но до 2013 фирмата изпълнява услуги в сферата на строителния бранш, консултации, инвестиционни проекти, архитектурни услуги. От 2014 дейността прераства в отваряне на първа работилница за 3D принтиране и предлагане на българския пазар на всичко свързано с 3D технологиите: хардуер, софтуер, 3D принтери и 3D скенери. По-късно работата ни прераства в това да обслужваме целите Балкани и да сме един от основните дистрибутори на 3D технологии в региона. Паралелно с това развиваме работилницата си, която ражда ежедневно множество интересни и иноваторски проекти. Навлязохме в 3D технологиите, защото видяхме огромния потенциал да работим в много различни сфери и приложения и да създаваме нещо смислено, както и да оптимизираме съществуващи проекти и технологии.

Какъв тип продукти предлагате?

Още: Адв. Александър Кашъмов: ВАС отново започна да анонимизира дела, свързани с публични личности (ВИДЕО)

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

3D принтери, скенери, софтуер, материали и консумативи в тази посока. В принтерите имаме две основни направления: такива за индустриално ползване, включително за принтиране на метал, но имаме и принтери, подходящи за навлизане или първи стъпки в 3D принтирането, както и за сферата на образованието.

Клиентите Ви предимно от България ли са или и от други държави? И има ли частни лица сред тях или са основно предприятия?

Основната група от клиенти са ни инженерни компании, производители, но също и много зъботехници, скулптори, архитекти, дизайнери, както и образованието. С нашите продукти обслужваме 12 държави, целите Балкани, като на местно ниво имаме партньори, чрез които изпълняваме качествен сервиз и локални доставки.

От какви 3D технологии се интересуват най-много българските Ви клиенти?

Още: 9-годишният Мишо има нужда от помощта ни в битката си за живот (ВИДЕО)

Още: Проф. Светослав Малинов за преговорите: ДБ са в силна позиция, капанът за ГЕРБ щракна (ВИДЕО)

Принтиране на здрави материали и, разбира се, много често помагаме и за реализацията на проекти още в самата фаза на проектиране или 3D моделиране. От гледна точка на машини, хората започнаха с първи стъпки с по-малки машини – десктоп, но постепенно разбират, че има още много възможности.

До каква степен 3D принтирането изобщо има приложение в България? Забелязва ли се ръст на разпространението му в последните години?

Ръст определено има. Цифрите са от целия регион, но забелязваме среден годишен ръст от 158% за последните 4 години.

Прочетете цялото интервю в Expert.bg.

Интервю на Деница Райкова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес