Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Антония Узунова: С "Южен поток" можехме да сме мост на доставките от Русия за ЕС

04 февруари 2015, 16:02 часа • 124665 прочитания

С началото на новата, 2015-та година, управителният съвет на едно от най-големите енергийни дружества в България - "Булгартрансгаз", беше сменен. Заместник-председателят на предишния УС на компанията Антония Узунова говори пред Actualno.com за пропуснатите ползи от реализацията на "Южен поток" и за опасностите пред "Булгартразгаз" след спирането на проекта.

Колко важен за България беше "Южен поток", госпожо Узунова?

- В България се оказа, че има много енергийни експерти, които обясняват обстойно как не ни е нужен "Южен поток". Защото ще вкарваме газ от Турция например. Или как моментното икономическо състояние на Русия е повлияло на отказа от "Южен поток". Фактът обаче е съвсем ясен - "Южен поток", дори и да го има, няма да мине през България. И ние може да си говорим, каквото искаме - за хъбове, за разпределителни центрове и т.н., но проектът, който беше структуриран и подготвен, го няма вече. Най-добрият начин за държава като нас да гарантира енергийната си независимост и сигурността на доставките си е на принципа на взаимната зависимост. Ако например 10-15% от износа на руския газ минава през България, все пак и Русия ще зависи от нашата страна. Това е най-сигурната ни независимост на доставките и сигурна стратегическа роля на България в Европа.

Можете ли да потвърдите дали ако "Южен поток" беше станал факт, България щеше да получава дивиденти само ако капацитетът на тръбата бъде запълнен на 100%? И знаете ли кога България реално щеше да почне да печели от проекта – коя година?

- Аз не съм човекът, който може и трябва да дава гаранции, но ако проектът беше реализиран, България щеше да получава дивиденти може би дори от първия ден, макар частично това да зависи от начина, по който се сключи договора за проекта. "Южен поток" би могъл да бъде обвързан с инвестиции в заводи, които не извършват дейност в момента и в чийто продукт газът е голяма част от себестойността като се създадат работни места в различни региони в България - всичко е въпрос на преговори и аргументи. Националния интерес е преди всичко. По отношение на 100% заетост - много рядко капацитет на газопреносна мрежа би могъл да бъде зает на 100% , това се случва само в пикови моменти и практиката на операторите го показва.

Ще се отрази ли спирането на проекта "Южен поток" на държавното дружество "Булгартрансгаз"?

- България и в момента транзитира природен газ за Турция, Гърция и Македония чрез това дружество и транзитната такса е ясна. Тук е важен друг момент, който доста политици пропускат - ако този проект бъде осъществен през Турция и Русия спре да транзитира газ през Украйна и България, какво се случва с "Булгартрансгаз"? Това дружество, смея да твърдя, е едно от най-стабилните държавни дружества и в него работят над 1200 души в цялата страна. Тогава приходите ще намалеят драстично и няма да има алтернатива за тях, защото интерконекторите, за които толкова се говори и се налагат като важни алтернативи, са много хубаво нещо, но те не могат да заменят транзита на газ от Русия и таксите от него. Това щяха да бъдат огромни приходи за държавата и сигурни работни места. Нека не забравяме, че Европа не може без газ от Русия, а ние просто пропиляхме възможността да сме мост на тези доставки.

Означава ли това, че спирането на "Южен поток" ще остави на улицата 1200 души у нас?

- Основната част от приходите от транзит на газ са от частта, пренасяна за Турция или казано просто - Русия ще доставя директно цялото количество природен газ, нужено на Турция. Естествено това води до спиране на приходите от такси за България.

Има ли начин да бъдат запазени тези работни места?

- С вдигане на таксата за пренос на газ не би могло, защото тогава ще се увеличи и цената на газа за крайния потребител. А нали целта на България и на всяко правителство не е висока цена на газа, а напротив. Изводът от цялата работа е, че България губи двойно. Веднъж от съществуваващите транзитни договори, които ако проектът мине през Турция, ще се загубят, а те са съществени и огромни за мащабите ни. И от втори път - ще се загубят приходите от такси от допълнителните количества газ, които ще минават през "Южен поток" за Европа.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес