Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3Dea пред Actualno.com: 3D принтирането може да промени българската икономика

25 януари 2015, 17:07 часа • 151161 прочитания

Ако не се интерсувате от технологията на 3D принтирането, време ви е да започнете да го правите. Защото съвсем скоро, до няколко години, тя ще промени света. Чрез 3D принтери вече се създават органи, годни за трансплантации, части за къщи и коли, храна, дрехи и какво ли още не. Технологията е изключително нашумяла по целия свят и България не прави изключение. Actualno.com разпита представители на една от младите и успешни фирми за 3D принтиране у нас – 3Dea – за подробности около индустрията и бъдещето ѝ.

Разкажете ни малко повече за Вашата компания – кога е основана, как се роди идеята за нея и защо решихте да се занимавате именно с 3D принтиране.

Фирмата ни е създадена от половин година, а с 3D принтиране се занимаваме от около две години. Събра ни страстта към технологиите и дизайна и то по голяма случайност. Всичко започна от един принтиран ключодържател, което в последствие прерастна в 3Dея за фирма за развитие и популяризиране на 3D принтирането с цел подпомагане на много отрасли.

Тази технология е много модерна и нашумяла по света. Доколко е голям интересът към 3D бизнеса в България?

Както в развитите страни, така и в България 3D принт технологията набира скорост. В началото, когато стартирахме, бяхме буквално една шепа хора. През 2015 г. ситуацията с фирмите и частните лица е коренно различна. С времето все повече нараства интерсът от страна на потребители и производители.

Достъпна ли е 3D технологията за българските клиенти като цени?

В сравнение с традиционните методи за достигане на продукт до пазара е повече от достъпна. Като цена и време е в пъти по-евтина. 3D принтирането е изключително гъвкав и икономичен метод за прототипиране в много отрасли като архитектурата, медицината, производството и др.

Какви са основните предимства на 3D принтирането пред други технологии?

3D принтирането изключително много съкращава времето, необходимо за разработване на един продукт. От скица на предмет до физически обект са нужни буквално няколко часа. Това дава свобода за реализация на идеи, които нито една друга технология не предоставя. Човек може да твори по всяко време и на достъпни цени. Все по-голямото разнообразие на материали, допълнително разширява и ползите от технологията. Както обичаме да казваме в нашия офис: „Само въображението ни ни ограничава“.

Очакванията Ви за бъдещото развитие на сферата на 3D принтирането в България през 2015 г.? А по света?

Вярваме, че 3D принтирането може да промени българската икономика, както в момента ИТ секторът го прави. Може би 2015 няма да е повратна година за България, но какво ще стане през 2020? Що се отнася до света в момента се случва революция, създават се компании като Shapeways, Makerbot, Formlabs, които впечатляват с възможностите и растежа си. Следващата индустриална революция се случва сега и тя е революция на дигиталното производство.

Какви са най-интересните неща, които 3Dea са принтирали, както и останалата част от интервюто, прочетете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес