Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Зловеща кръгла "Гоблинска гора" заобикаля свещен вулкан с човешки права

30 ноември 2024, 09:12 часа • 1226 прочитания

Поразително сателитно изображение показва покрития със сняг връх на свещен вулкан в Нова Зеландия, пронизващ зловеща кръгла гора с хиляди изкривени дървета, подобни на гоблини.

Wanmei Liang / NASA Earth Observatory

Планината Таранаки, която първоначално е наречена Егмонт от британския изследовател Джеймс Кук през XVIII век, е активен стратовулкан, разположен на западния бряг на Северния остров на Нова Зеландия. Той се намира на около 2518 метра над морското равнище, което го прави вторият по височина връх в страната след планината Руапеху – висок 2797 м вулкан, който изигра ролята на филмов двойник на планината Дуум във филма „Властелинът на пръстените“.

Разкопки разкриват нови тайни в древен Вавилон

Почти перфектният пръстен от тъмнозелено около склоновете на Таранаки е Национален парк Егмонт, който е около 19 километра в най-широката си точка. Гората на парка се състои предимно от два вида големи вечнозелени дървета, риму (Dacrydium cupressinum) и камахи (Pterophylla racemosa) според Обсерваторията на Земята на НАСА.

Секция от дървета камахи близо до върха на вулкана е известна като „Гоблинската гора“, тъй като дърветата там са изключително усукани и деформирани в резултат на необходимостта да растат над и около вкаменелите останки от дървета, унищожени при минали изригвания. Тези дървета също са покрити с висящи мъхове и червеи, което допринася за страховития им вид, пише Live Science.

През 2017 г. правителството на Нова Зеландия предостави на планината Таранаки „същите законни права като на човек“ поради нейния свещен статут сред местните племена маори, които смятат вулкана за прародител и член на семейството.

„Статутът е признание за връзката на местното население маори с планината и означава, че нанасянето на вреда на планината има същите правни последици като нараняването на племето“, пишат представители на Обсерваторията на Земята.

Планината Таранаки е известна с това, че има почти перфектна форма на конус, освен по-малките останки от два изчезнали вулкана, разположени на североизточния ѝ хълм (които се виждат на сателитната снимка). В резултат на това вулканът е използван като двойник на също толкова симетричния връх Фуджи в Япония по време на снимките на филма от 2003 г. „Последният самурай“.

Но въпреки привидно еднообразния си вид формата на вулкана се променя често и драматично. Изследване от 2021 г. е изчислило, че планината Таранаки – частта от вулкана, която се образува над земята – е претърпяла най-малко 16 значителни деформации от минали изригвания, откакто се е образувала преди около 135 000 години.

Археолози откриха "Свещения Граал" в Петра

Таранаки е преживяла последното си голямо изригване преди около 200 години, но все още се счита за активна и спорадично изхвърля вулканични кални потоци или лахари. Понастоящем изследователите прогнозират, че има 30% до 50% шанс за ново голямо изригване през следващите 50 години, което потенциално може да засегне повече от 100 000 души, живеещи близо до вулкана според Службата за управление на извънредни ситуации на Таранаки.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес