Земята около събуждащия се супервулкан в Италия се е издигнала с 20 метра преди предишното му изригване, разкрива ново изследване. (ВИЖТЕ ОЩЕ: Огромен супервулкан притеснява учените в Италия)
Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
През 1538 г. земята под Кампи Флегрей, близо до Неапол, се издува до предел, след което се пропуква, погребвайки селото Триперголе от римската епоха под порой от кална пепел и лава, и се превръща в нова планина – Монте Нуово, пише Live Science.
Тъй като вулканът показва нови признаци на безпокойство, учените се опитали да разберат по-добре какво се е случило по време на последното историческо изригване на вулкана. Изследователите са публикували проучването си в списанието Geophysical Research Letters.
„Днес деформациите на земята, свързани с вулканичната активност, се наблюдават както със сателити, така и със сензори на земята“, казва водещият автор Елиза Трасати, изследовател в Националния институт по геофизика и вулканология в Италия. „Ние обаче все още знаем много малко за поведението на вулканите и техните изригвания, които са се случили в миналото.“
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Кампи Флегрей – което означава „горящи полета“ или „огнени полета“ – е обширна, предимно скрита мрежа от 24 кратера и структури, които се простират от огромната му калдера срещу планината Везувий в западния край на Неапол, до близкия залив Поцуоли.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Кратерът на Монте Нуово, резултат от единственото изригване, случило се в исторически времена в калдерата Кампи Флегрей (през 1538 г.). Образуването му затваря изхода към морето на езерото Аверно (на заден план). В района на Монте Нуово е съществувало селището Триперголе. INGV - Istituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia
Повече от 1,5 милиона души живеят над огромния подземен вулканичен комплекс, чиято калдера с дължина 11 километра се е образувала след мощно изригване преди 39 000 години.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Вулканът се раздвижва от средата на ХХ век, с повишена активност през 50-те, 70-те и 80-те години на миналия век. През 2005 г. започва нов бурен период на вулкана, който все още продължава. Оттогава земята под град Поцуоли, който е разположен на покрива на вулкана, се е покачвала с 10 сантиметра всяка година, добавяйки до 4 м промяна в надморската височина от 50-те години на миналия век. Кампи Флегрей е разтърсван от постоянни слаби земетресения, като през април са регистрирани над 600 – надхвърляйки най-големия месечен брой, регистриран някога в региона.
За да разберат по-добре сегашния тътен на вулкана, учените се обърнали към неговото минало.
ВИДЕО: Да си пред вулкан, когато почне да се гневи
„Оказа се, че последното изригване е предшествано от интензивна деформация на земята, която първо засяга района на Поцуоли, след това се локализира в района на бъдещия еруптивен отвор, достигайки надморска височина от 20 метра“, казва Трасати.
Вулканичен газ се е просмукал в кората дълбоко под повърхността на Кампи Флегрей, карайки я да се разтяга, изкривява и плъзга, провокирайки земетресения. По думите на изследователите, когато се е натрупал достатъчно газ, кората се е разкъсала и на повърхността е изригнала колона от магма от дълбочина 6,4 км.
След изригването последвал период на потъване на земята и друг на ново издигане, преди вулканът най-накрая да заспи до ХХ век.
Ако Кампи Флегрей възпроизведе най-голямото си известно изригване преди 39 000 години, то може да изпрати разтопени скали и вулканични газове високо в стратосферата, да отприщи цунами с височина 33,5 метра и да разпространи облак от сяра и токсична пепел, които да потопят Земята в глобална зима за години, убивайки реколтите и предизвиквайки масово измиране.
И все пак изследователите са открили, че изригванията на Кампи Флегрей невинаги трябва да бъдат толкова катастрофални. Само една стотна от магмата, натрупана във вулкана преди изригването през 1538 г., е изригнала на повърхността. Това означава, че изригванията могат лесно да се прекратят, без вулканът да използва пълната си разрушителна сила.
ОЩЕ: Опасни ли са вулканите, когато не изригват?