Крокодилите спят с едно отворено око и следят за потенциални източници на опасност. По-скоро при тези влечуги по време на сън работи едно от мозъчните полукълба, смятат австралийски биолози, автори на статия в сп. Journal of Experimental Biology, съобщава ВВС News.
Хипотезата за това, че крокодилът и насън е нащрек, е проверена с експерименти с участието на човека. Доброволци били пускани в едно помещение с млади крокодили (възрастните са прекалено непредсказуеми).
Едното око на животното винаги гледало към човека - то не се променяло дори когато човекът напусне стаята. Крокодилите по такъв начин дори насън са нащрек и наблюдават за източници на потенциална опасност. Аналогична реакция животните показали, когато към тях в помещението пускали друг крокодил.
Такова поведение съответства на известния сред морските бозайници сън с едното полукълбо – моржовете и делфините спят с едно отворено око, за да не се отклонят от групата. Птиците, напротив – реализират тази стратегия за защита от хищници. Вероятно същата задача решават и крокодилите.
Сега учените планират да проверят хипотезата за пълноценния сън с едно полукълбо, като им направят електроенцефалограма и сравнят интензивността за двете полукълба.
Новото изследване е показало, че хората и други земни бозайници, които по време на сън напълно се изключват от околния свят, са изключение. Вероятно сънят с едно полукълбо е възникнал при общия прародител на птиците и влечугите, а след това по независим начин се е формирал при морските бозайници, отбелязват учените, пише Lenta.ru.