Молекулярни биолози от Обединеното кралство са открили, че внучките и правнучките на мъже, които са започнали да пушат рано, са по-склонни да страдат от затлъстяване. Резултатите от изследването са публикувани от научното списание Scientific Reports.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
"Нашите наблюдения имат два важни извода. Първо, ние показахме, че действието на определени вещества върху организма на момчетата, преди да възмъжеят, може да повлияе негативно върху живота едновременно на няколко поколения техни потомци. Второ, откритата закономерност може да бъде една от основните причини за "епидемията" от затлъстяване сред децата и юношите", казва Джийн Голдинг, професор от университета в Бристол.
Гените са необходими на организмите, за да предадат важна информация по наследство. Те кодират "инструкции" за възпроизвеждане на протеини, които са необходими за жизнената дейност на организма. В този процес участват не само гени с "инструкции", но и техни съседи, които сами нищо не произвеждат. Тяхната функция е да следят протеините или други вещества да се образуват в точното време и на точното място.
Съвкупността от такива гени учените наричат епигеном, а науката, която ги изучава, се нарича епигенетика. Благодарение на такива „мениджъри“ организмите бързо се адаптират към новите условия на околната среда или гъвкаво променят програмата си на поведение в отговор на определени фактори, обяснява ТАСС.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
По време на един от най-изучаваните епигенетични механизми – метилирането на ДНК – към компонентите на генетичния код нуклеотиди се прикрепят специални „белези“, които влияят върху по-нататъшните механизми на производство на белтъци. Например някои растения използват епигенетични белези, за да „запомнят“ сушите, да се адаптират към тях и да предадат тази информация на „потомците“.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Подобни изменения в структурата на ДНК често се предават по наследство. От една страна, това позволява на животните и растенията бързо да се адаптират към промените в околната среда, а от друга страна, често води до нарушения във функционирането на организма на децата и внуците в резултат на контакта на родителите им с токсини, наркотици или други опасни вещества.
Голдинг и нейните колеги открили необичаен пример за подобни нарушения в хода на наблюдения на живота на около 1700 участници в мониторинговия проект „Децата на 90-те“, който се провежда във Великобритания. В него участвали над 14 хиляди бременни жени, чието състояние се следяло непрекъснато от април 1991 г.
Част от "децата на деветдесетте" успели да се сдобият със собствени семейства, което дало на учените възможност да проследят как характеристиките на живота на родителите, както и на бабите и дядовците, са повлияли върху здравето на трите поколения техни потомци. Тези наблюдения разкрили закономерност – внучките и правнучките на мъже, които са започнали да пушат в много ранна възраст, значително по-често страдали от наднормено тегло и затлъстяване.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Средно масата на мазнините в организма на подобни участнички в наблюденията била с 3,5-5,5 кг по-висока от тази на дъщерите и внучките на непушещите британци. Интересното е, че тази статистическа закономерност се проявявала значително по-силно, ако пушач е бил дядото или прадядото по майчина линия. В този случай техните потомци имали средно 5,5-6,1 кг повече мазнини от другите „деца на деветдесетте“. Тази тенденция била еднакво характерна както за пушещите, така и за непушещите млади жителки на Великобритания.
Голдинг и нейните колеги се надяват, че по-нататъшното изследване на геномите на пушещите бащи, дядовци и техните потомци ще помогне да се изяснят епигенетичните изменения в мъжкия геном, възникнали в резултат от тютюнопушенето и свързани с появата на предразположеност към затлъстяване на техните потомци. Това ще позволи да се разбере как следващите поколения могат да бъдат защитени от натрупване на наднормено тегло в допълнение към въздържанието от тютюн, заключават учените.