Висшият съвет за научни изследвания (CSIC) в Испания обяви откриването на фигурки, които се оказали първите в историята на изследванията изображения на представители на мистериозния древен тартесийски народ, пише Heritage Daily.
Още: Учени направили откритие там, където според Библията Мойсей е разделил Червено море
Още: Лабораторен опит с нов коронавирус възбуди българското онлайн информационно пространство
Фигурките на древните хора били открити по време на разкопки в Касас дел Турунуело, тартесийско селище в испанската провинция Бадахос. Културата Тартесос е носи своето название от едноименния град, съществувал в Южна Испания през I хилядолетие пр.н.е.
Разкриха тайната на календара на маите
Самият град и неговите жители са загадка за учените. Различни източници наричат тартеси както етруските, така и местните племена на турдетаните. Има много малко информация за този град, дори точното му местоположение не е известно.
Още: 2000-годишна лъжица от остров Ман може да е била използвана в кръвни ритуали за гадаене
Още: Изгубената гробница на фараона Тутмос II най-накрая е открита в Египет
И сега археолозите за първи път имали късмет да намерят изображения на древните жители на Тартес. Находките датират от около V век пр.н.е. Фигурките са намерени в руините на светилище, използвано за ритуално жертвоприношение на животни. Самото светилище е открито още през 2017 г. Тогава при разкопки археолозите намерили останките на 16 коня, два бика и едно прасе.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Земята под Швеция се издига – учени откриха гравитационно изкривяване
Двата новооткрити артефакта представляват женски фигурки. Учените предполагат, че това са богини, представители на тартесийския пантеон, непознати досега. Още три фигурки са се съхранили доста лошо, предстои те да бъдат реставрирани и идентифицирани. Учените засега само предполагат, че поне една от тях е изобразявала воин.
Карибски пирати. Учените разкриха тайната на Черната брада и неговия потънал кораб
Тартес се споменава в гръцките митове. Има мнение, че културата Тартесос е смесена, в нея се разпознават чертите на местните племена и финикийците. Може би самият град е основан от местните народи заедно с финикийските колонисти. Известно е, че жителите на този град са говорели на език, който отдавна е изчезнал и сега се смята за мъртъв.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Жителите на Тартес били висококвалифицирани занаятчии, имали перфектни познания за обработка на метал. Създадените от тях декоративни предмети вероятно са били високо ценени в древния свят. Изкусни бронзови изделия са оцелели до днес, включително уникални съдове и крушовидни кани, както и плитки мангали, украсени с цветя кадилници, брошки и катарами за колани.