За пръв път в човешката история учени намериха начин да свържат човешки мозък с интернет в реално време. Постижението е дело на научен екип от университета "Уитс" в Йоханесбург, съобщава Medical Express.
Проектът е известен под името Brainternet. По същество Brainternet излъчва мозъчни вълни в мрежата. За целта в специално устройство се „събират“ мозъчни вълни, като се прави електроенцефалограма (EEG), а устройството е свързано с главата на съответния доброволец. След това устройството прехвърля данните на Raspberry Pi – компютър с размер на кредитна карта, който излъчва на живо мозъчните вълни под формата на сигнали чрез интерфейс за програмиране на приложения и ги показва в в отворена страница, където може да се види дейността на мозъка - как реагира при определени стимули.
"Искаме да постигнем интерактивност между потребителя и мозъка му, така че потребителят да може чрез определен стимул да провери как работи мозъкът му. В бъдеще може да има трансфер на информация в две посоки – както от мозъка към мрежата, така и обратно“, коментира Адам Пантовиц, който е автор на проекта. Пантовиц иска чрез проекта да научи повече за това как човешкият мозък работи и обработва информация.
Изследователят твърди, че това е само началото за възможностите на проекта. Той добавя, че екипът сега се стреми да увеличи интерактивното преживяване на потребителя с неговия мозък. Някои от тези функционалности вече са интегрирани в уебсайта, но в тесни граници, лимитирани само до стимули като движение на ръката например. "Brainternet може да бъде подобряван още много – например за класифициране на записи чрез приложения за смартфон, които да предоставят данни за алгоритъм за изкуствен интелект чрез т.нар. машинно учене (machine-learning)", казва Пантановиц.