Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможният/невъзможен експеримент: Американци ще клонират мамути и ще ги заселят в Русия

26 септември 2021, 15:15 часа • 13784 прочитания

Американската биотехнологична компания Colossal Biosciences възнамерява да клонира и отгледа мамут (както и странстващ гълъб – един от най-често срещаните в Северна Америка през XIX век птичи видове, който е безогледно изтребен в началото на XX век). Експериментите се ръководят от професора по генетика в Харвардското медицинско училище Джордж Чърч. Генетикът е убеден, че завръщането на изчезналите видове ще помогне за възстановяване на горите и съживяване на арктическите ливади.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Експериментът предвижда американците да отгледат първия мамут в срок от четири до шест години, а властите на Якутия да заселят клонираните животни в местния Плейстоценов парк. Учените се надяват, че мамутите ще помогнат за връщането на тундрата в нейното предисторическо състояние, като пасищата възвърнат охлаждащия си ефект върху климата и по този начин спасят планетата от емисиите на метан, освобождаващ се от топящите се ледове.

Руският учен Константин Северинов, професор в университета „Рутгерс“ (Ню Джърси) и в Научно-технологичния институт „Сколково“ и ръководител на лаборатории в Института по молекулярна генетика към Националния изследователски център „Институт Курчатов“ в Русия обясни пред „Лента.ру“ какви са предизвикателствата пред този експеримент. При стандартната процедура за клониране се взема генетичен материал от клетка на възрастен организъм и се трансплантира в неоплодено яйце от женска от същия вид, от което предварително е премахнат собствения генетичен материал. Получената яйцеклетка се прехвърля на сурогатна майка, която го износва. Така полученият материал е генетично идентичен с донора. Именно по този начин бе клонирана овцата Доли преди 25 години.

Според Северинов обаче такива експерименти са успешни в рамките на един и същи вид. Но мамутът и слонът са различни видове подобно на човека и шимпанзето. Тъй като няма живи мамути, се предлага генетичната му информация да се постави в яйце на слоница и получената конструкция да се пренесе на сурогатна майка - също слоница.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

По думите на руския учен, независимо от откритите идеално консервирани останки от мамути във вечните ледове, генетичният материал от тях не е съхранен. ДНК в тях се е разрушила с течение на времето. Следователно този генетичен материал е напълно неподходящ за клониране.

Все пак проблемът може да бъде решен по заобиколен начин. Чърч предлага да се използват методите за геномно редактиране чрез технологията CRISPR/CAS, за да се промени ДНК на слона в мамутско ДНК.

Но дори да бъде преодолян този проблем, остават други трудно решими въпроси при съществуващите в момента технологии, споделя руският учен. Дори само практически въпроси като изкуственото осеменяване на съвременна слоница и самото раждане през непригодения й като размери родов канал за огромното бебе мамут, добавя той.

За да бъде възстановен мамутът като вид, който да повлияе на екосистемите, ще е необходимо да бъде клониран не един, а поне няколко десетки индивиди от двата пола. За да се поддържа една популация, е нужно биологично разнообразие, в противен случай тя няма да бъде жизнеспособна, предупреждава ученият.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Освен това последните мамути на остров Врангел са изчезнали преди няколко хиляди години. Оттогава климатът се е променял няколко пъти. Ще могат ли мамутите да живеят при климачни условия, напълно различни от тези отпреди няколко хилядолетия?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес