Влюбването е началната фаза на процеса, която може да прерасне в любов, но може и да приключи по-рано. Това обясни невропсихологът Юлия Пунина и допълни, че влюбването е сбор от различни емоции, психологически и физиологически реакции - един временен еуфоричен коктейл.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Но тази емоционална буря, нестабилна промяна на съзнанието и физиологията, когато на човек му е добре заедно с обекта на неговото влюбване и не му е добре, когато са разделени - не може да продължава вечно.
"Природата не е измислила такъв механизъм, той не е изгоден за нас, защото не би било безопасно за здравето ни да се намираме дълго време в толкова небалансирано състояние", обяснява Пунина пред РИА Новости.
Психологът Олга Батуева поясни, че влюбеният човек е склонен да идеализира своя избраник. Важна роля тук имат проекциите или ситуацията, когато в главата ни има илюзия образът на партньора, в когото сме се влюбили.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Специалистите съветват да приемаме и обичаме човека именно такъв, какъвто е, а не неговия идеален образ, за да може влюбването да прерасне в по-зряло чувство.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
Батуева препоръчва страстта и химията да се поддържат с помощта на романтични вечери или съвместни пътешествия.
За продължителните отношения за важни общите интереси и жизнени цели, а главното правило за щастливите взаимоотношения е умението да се разговаря и изслушването на другия.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?