Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Viasat History посвещава седмица в памет на жертвите на Холокоста

27 януари 2025, 10:51 часа • 460 прочитания

„Няма убежище: Неразказаната глава от историята на Ане Франк" и „Аушвиц - един ден" са част от програмата

Със завладяващи документални филми Viasat History изследва неразказани истории за смелост и оцеляване, докато отбелязва жестокостите на Холокоста, посвещавайки цялата седмица от 27 януари до 1 февруари, малко след полунощ, на специална рубрика в памет на жертвите.

„Аушвиц - един ден" показва ежедневието в Аушвиц през 1944 г. от гледна точка на жертвите и на извършителите; „Аушвиц: Вътрешният човек" разказва за смелото проникване на Витолд Пилецки в Аушвиц, за да разобличи нацистките престъпления; „Съпротива: те се противопоставяха" опровергава мита за пасивността на евреите и илюстрира непокорството и издръжливостта им, а „Няма убежище: Неразказаната глава от историята на Ане Франк" разкрива отчаяните опити на Ото Франк да спаси семейството си.

Видео за специалната програма на Viasat History в седмицата на почит към жертвите на Холокоста

Аушвиц: Вътрешният човек"15 мин след полунощ на 31 януари с/у 1 февруари - разказва историята на полския офицер Витолд Пилецки, който е съосновател на Тайната полска армия и доброволно се съгласява да бъде заловен, за да проникне в Аушвиц. Тайно изнесените му доклади до западните съюзници са първите достигнали до външния свят разкази за това, което се случва вътре в лагера.

„Съпротива: те се противопоставяха" е 15 мин след полунощ на 29 с/у 30 януари.  Всички сме чували за въстанието във Варшавското гето, но повечето хора нямат представа колко широко разпространена и силна е била еврейската съпротива срещу нацисткото варварство; вместо това е разпространено вярването, че „евреите са отивали на смърт като овце на заколение".

Този просвещаващ документален филм коригира този мит за еврейската пасивност и е мощна илюстрация на въстанията в големи и малки гета, бунтовете в лагерите на смъртта и въоръжената съпротива в горите. „Няма убежище: Неразказаната глава от историята на Ане Франк“ е 15 мин след полунощ на 30 с/у 31 януари. Ане Франк е икона на търпимостта и лицето на Холокоста. Доброволец открива съкровище в стара папка в архивите на изследователския институт YIVO в Ню Йорк - писмата на бащата на Ане, Ото. Тази кореспонденция разкрива неговите болезнени усилия да получи визи и да спаси семейството си от Холокоста; една по една молбите му за изходни визи са отхвърлени и светът му обръща гръб - държава след държава.

Без убежище и без надежда, членовете на семейство Франк остават безпомощни и се укриват в Тайната пристройка; съдбата, която ги сполетява, след като са открити, е разказана в интервюта с членове на семейство Франк от Ева Шлос - доведената сестра на Ане, която има подобна история - и от братовчеда на Ане, Бъди Елиас.

Паола Фусе, режисьор и продуцент, има впечатляващо портфолио. Тя продуцира и сърежисира „Песента на дюните: Търсене на оригиналните цигани“ и „Не в името на Бога: В търсене на толерантност с Далай Лама“. Паола е автор на книгата „Не в името на Бога: Разбиране на религиозния конфликт“, която съдържа интервю с майка Тереза, и съавтор на книгата „Шива“.

Относно предизвикателствата, с които се е сблъскал екипът, Паола обясни, че най-трудната част е била получаването на архивни материали: „За филмовите създатели цената на снимки и кадри може да бъде непосилна“. Въпреки това, очевидно историята е била важна за разказване, и си е струвало препятствията, с които са се сблъскали: „Научих за световни правителства, които умишлено блокират и не помагат на безброй бежанци, които след това загиват заради това бездействие. Роми, евреи, хомосексуалисти, невинни хора с вродени дефекти и много други са избивани“.

Попитана защо този документален филм е актуален и какво се надява хората да вземат от него, Паола отговори: „Има подобни конфликти и геноцид, които унищожават популации и днес. Освен това, настоящата бежанска вълна, която опустошава Европа, отразява мащабната криза по време на Втората световна война. Бих искала зрителите да се вдъхновят да се борят срещу предразсъдъците и да предотвратяват геноцид“.

На 27 януари световната общност отдава почит на жертвите на Холокоста. Именно на този ден през 1945 г., когато малцината оцелели в концентрационния лагер Аушвиц (Освиенцим-Биркенау) са освободени, зверствата на нацистите в лагерите на смъртта стават обществено достояние.

Освиенцим е най-големият концлагер (1940-45 г.), създаден от германските нацисти , близо до Краков. Впоследствие лагерът е превърнат в музей. Включен е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. 

60 години по-късно, Генералната асамблея на ООН приема резолюция, в която се постановява, че денят 27 януари ежегодно ще се отбелязва като Международен ден на паметта на жертвите на Холокоста

Viasat History съживява историята с увличащи документални предавания, със свеж и модерен поглед към историята. ТВ каналът отвежда зрителите на пътешествие през времето с интелектуални и задълбочени предавания, които едновременно развличат и провокират умовете. Фокусът пада върху европейската история, като разкрива тайни от миналото и обяснява как то ни определя днес.

Следете на www.viasathistory.bg и на https://www.facebook.com/ViasatHistoryBG  & YouTube канал Viasat World Bulgaria

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес