Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Веселият газ" разрушава мозъка по необичаен начин

22 август 2023, 08:40 часа • 4484 прочитания

Диазотният оксид, известен като райски или смешен газ, е популярен и сравнително достъпен наркотик. Той обаче причинява сериозни (до загуба на способността за ходене), а понякога и необратими неврологични увреждания.

Диазотният оксид, известен също като райски или смешен газ, е анестетик, който е използван за първи път през 1844 г. за стоматологична операция. Той още се използва в педиатрията и стоматологията, при което диазотен оксид, смесен с кислород, се доставя в контролирани условия. Точните данни за широкото разпространение на този анестетик не са известни, въпреки че в Global Drug Survey 10% от всички респонденти и 15% от респондентите в Канада са посочили, че са го използвали през предходната година.

Д-р Цветеслава Гълъбова: Райският газ кара да се чувстваш безсмъртен

Миналата година учени описаха рядък медицински случай, при който пациент е загубил способността да ходи поради редовна употреба на смешен газ. Мъжът вдишвал лекарството всеки ден в продължение на два месеца. Това довело до тежък дефицит на витамин B12. Лечението и пълното спиране на употребата на дрогата помогнали за възстановяване на загубените функции.

Сега учените потвърждават тази връзка: редовната употреба на диазотен оксид причинява дефицит на витамин B12. Изследването е публикувано в Canadian Medical Association Journal (CMAJ).

Лекарите са установили, че диазотен оксид блокира работата на витамин В12 (кобаламин). Тя химически инактивира и води до натрупване на неактивната му форма. Поради това престават да работят метионин синтазата и метилмалонил-КоА-мутазата (МСМ) – важни ензими, чийто кофактор е витамин В12. При дефицит на кобаламин има нарушение на образуването на фосфолипиди, които са критично важни за проводимостта на нервните клетки, и нарушение на синтеза на ДНК.

Други хипотези, обясняващи невротоксичността на диазотния оксид, са свързани с действието на N-метил-D-аспартат (NMDA) рецепторни антагонисти, нарушена регулация на цитокини и растежни фактори, които регулират целостта на миелина, и хипоксия в резултат на дългосрочна и интензивна употреба на диазотен оксид.

Ученици пробват за първи път наркотици на 14 години, започват с трева и райски газ

Трите най-чести усложнения са миелопатия (обикновено под формата на подостра комбинирана дегенерация на шийния отдел на гръбначния стълб), невропатия, поразяваща двигателните нерви, и енцефалопатия, която се среща по-рядко, лесно се пренебрегва и често се проявява за първи път с психически симптоми.

Освен това за пациенти, при които диазотният оксид е засегнал мозъка, често се срещат всички тези патологии. Те обикновено се проявяват с двустранна парестезия, слабост и нарушения на походката. Може да има намалено или повишено ниво на рефлексите, в зависимост от това дали периферните нерви, или гръбначният мозък са по-въвлечени.

По-рядко, но все пак възникват проблеми с пикочния мехур: задържане или незадържане на урина, силно желание за уриниране. Открива се също атаксия (нарушение на координацията на движенията на различни мускули), симптом на Ромберг (нестабилност, залитане), симптом на Лермит (усещане за преминаване на електричен ток през гръбначния стълб при накланяне на главата напред) и рефлекс на Бабински (патологичен рефлекс на разгъване на крака). Неврологичните симптоми често се развиват остро или подостро след няколко седмици или месеци употреба на диазотен оксид.

Тъй като смешният газ инактивира витамин B12, той може също да причини хематологични нарушения. Например мегалобластна макроцитна анемия се среща при 35-50% от хроничните потребители. По-рядко се срещат левкопения и тромбоцитопения.

„Токсичността на диазотния оксид следва да се отчита при диференциалната диагностика при всички пациенти с признаци и симптоми на периферна невропатия, миелопатия или енцефалопатия, особено в млада възраст. За потвърждаване на диагнозата е важно да се знае историята на въздействието на смешния газ и по-специално на интензивната му употреба, което подчертава важността на снемането на подробна анамнеза на употребата на психоактивни вещества“, отбелязват авторите.

По-рано учените откриха микроорганизми, които консумират смешен газ като храна и по този начин се борят с глобалното затопляне.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес