Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вариантът Омикрон: Защо бустерите работят, когато две дози от ваксината се затрудняват?

14 декември 2021, 16:37 часа • 4664 прочитания

Силно мутиралият вариант Омикрон доведе до сериозен пробив в способността на ваксините да предпазват от заразяване с вируса на COVID-19. Независимо от това, че в голяма степен намаляват риска от разболяване и хоспитализация, две дози от ваксините не осигуряват достатъчно добра защита от инфекцията, пише в материал на BBC News

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Всички ваксини са разработени за борба с първата форма на вируса, която се появи преди две години. Може ли третата („усилваща“) доза от ваксините да увеличи защитеността или вариантът Омикрон вече е надхитрил тяхната защита?

Според учени въпреки че съдържанието в спринцовката е идентично, за имунната система бустерът не е просто „още от същото“. Защитата, която остава след третата доза, е по-голяма, по-широкообхватна и по-дълго запомняща се.

Борбата с коронавируса е нещо, което имунната система трябва да научи.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Една от възможностите е, когато се срещне с истинския вирус. Но има риск нещата да се объркат и да се разболеете сериозно. Другият вариант е чрез ваксините. Те са нещо като училище - по-безопасна среда за по-нататъшно обучение на имунната система как да се справи с Covid.

Първата доза от ваксината е основното образование, което полага фундамента. Вашата и третата доза са сравними със средното училище и университета, където се задълбочават знанията. Това не е просто повтаряне на основното училище отново и отново. „Имунната система остава с по-богати познания и разбиране за вируса“, казва проф. Джонатан Бол, вирусолог от университета в Нотингам.

Проф. Бол твърди, че въпреки всички опасения за подлите трикове на Омикрон, добре обучената имунна система е „невероятно трудна и враждебна среда“ за вируса и неговите варианти.

Измерителите тук са антителата, които не само стават повече на брой след бустер, но и са по-качествени. Това са лепкавите протеини, които се прикрепят към външната страна на коронавируса. Неутрализиращите антитела могат да слепят вируса, така че той да не може да нахлуе в клетките. Други изпълняват ролята да предупреждават подобно на биологичен еквивалент на мигаща неонова табела, изписваща „убий този вирус“.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

Множество лабораторни изследвания и данни от реалния свят показват, че неутрализиращите антитела след две дози ваксина са далеч по-малко ефективни срещу Омикрон. Всяка доза от ваксината предизвиква нов кръг от еволюция на антителата в имунната система. Тя търси по-добри антитела, които да се прикрепят по-здраво към вируса.

Ако антителата са в състояние да се свържат по-здраво с коронавируса, тогава за мутациите като тези в Омикрон ще бъде по-трудно да се вклинят в клетките. Защото макар и силно мутирал, новият вариант все още си е същият основен вирус и има части, които изобщо не са се променили. Затова учените напомнят, че е от значение не само качеството на антителата, но и тяхното количество, което също се увеличава с повишаването на дозите.

Проф. Чарлз Бангам от Imperial College London казва: „Получавате повече антитела, концентрацията им в кръвта се увеличава. Ние не знаем колко дълго ще продължи това, но колкото повече пъти сте ваксиниран, толкова по-дълготраен е имунитетът."

Според учените защитата срещу появата на симптоми на Covid се повишава до около 75% след бустера.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес