Може да изглежда странно, но в пустинята Сахара периодично вали сняг. Нека поговорим за факторите, които са направили това явление възможно.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Сахара е най-голямата пясъчна пустиня в света. Тя обхваща 11 северноафрикански държави: Алжир, Египет, Либия, Мавритания, Мали, Мароко, Нигер, Западна Сахара, Судан, Тунис и Чад. Граничи с Атлантическия океан на запад, Червено море на изток, Средиземно море на север и саваната Сахел на юг.
Последният път, когато в Сахара е валял сняг, е януари 2022 г. И това явление е резултат от стечение на обстоятелства, с които ще ви запознаем.
Защо вали сняг в пустинята?
За да се образува сняг, са необходими две условия: ниска температура и влажен въздух. Въпреки че в Сахара може да има температури над 50°C през деня, през нощта става много студено заради пясъка, който се охлажда бързо, и липсата на облаци в небето. Най-ниската температура от -14°C е регистрирана в Алжир през януари 2005 г.
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
През зимата хладен и влажен въздух нахлува на територията на Северна Сахара от Атлантическия океан и Средиземно море. Това води до увеличаване на зимните валежи по границата със Сахара.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
В същото време над планинската верига Сахарски Атлас (това е най-източната част на Атласките планини) издигащият се въздух се охлажда и кондензира, в резултат на което влагата може да замръзне и да образува ледени кристали, които след това падат под формата на сняг. Ако такива валежи паднат върху пясък, който все още не се е затоплил, тогава хората стават свидетели на любопитен феномен - сняг в пустинята.