Първите данни, че ваксина може да "обучи" човешката имунна система да произвежда антитела срещу новия коронавирус SARS-CoV-2 вече са налице, пише BBC.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Американската компания Модерна (Moderna) обяви, че са открити антитела срещу вируса, произведени от организма на първите 8 души, получили експериментална ваксина. Това означава, че ваксината провокира у човешкия организъм същата реакция като самия вирус, което е основно изискване за ефективността на метода на ваксинация.
Очаква се през юли да започнат по-масови тестове, които да покажат дали наистина експерименталната ваксина предпазва от коронавируса.
Търсенето на ваксина срещу новата болест върви с невиждани досега скорост и мащаб, като около 80 научни екипа по целия свят работят над това.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Moderna беше първата компания, която инжектира експерименталната ваксина mRNA-1273 на хора. Резултатите са в съвсем начална фаза, като засега са изследвани напълно само 8 от 45 ваксинирани.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
На хората бяха дадени различни количества от ваксината - малко, средно и голямо, като се очаква голямото количество да има най-много странични ефекти. Но от Moderna казват, че дори хора ваксинирани с малкото количество на ваксината са произвели антитела на нива подобни на тези, които се откриват у възстановилите се от COVID-19. Тези, инжектирани със средни количества от препарата, показвали нива на антитела "значително надхвърлящи тези на възстановилите се болни", казват от компанията.
Другият научен екип, който вече тества експериментална ваксина върху хора, е този на британския университет Оксфорд. Още се чакат първите резултати от техните проби.
Още: "В Европа нещата с коронавируса изглеждат все по-добре, но по света има притеснителни сигнали"
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?