В начална фаза: Вече има ваксина срещу коронавируса, която дава ефект

19 май 2020, 07:50 часа • 3288 | прочитания

Първите данни, че ваксина може да "обучи" човешката имунна система да произвежда антитела срещу новия коронавирус SARS-CoV-2 вече са налице, пише BBC.

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

Американската компания Модерна (Moderna) обяви, че са открити антитела срещу вируса, произведени от организма на първите 8 души, получили експериментална ваксина. Това означава, че ваксината провокира у човешкия организъм същата реакция като самия вирус, което е основно изискване за ефективността на метода на ваксинация.

Очаква се през юли да започнат по-масови тестове, които да покажат дали наистина експерименталната ваксина предпазва от коронавируса.

Търсенето на ваксина срещу новата болест върви с невиждани досега скорост и мащаб, като около 80 научни екипа по целия свят работят над това.

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

Moderna беше първата компания, която инжектира експерименталната ваксина mRNA-1273 на хора. Резултатите са в съвсем начална фаза, като засега са изследвани напълно само 8 от 45 ваксинирани.

На хората бяха дадени различни количества от ваксината - малко, средно и голямо, като се очаква голямото количество да има най-много странични ефекти. Но от Moderna казват, че дори хора ваксинирани с малкото количество на ваксината са произвели антитела на нива подобни на тези, които се откриват у възстановилите се от COVID-19. Тези, инжектирани със средни количества от препарата, показвали нива на антитела "значително надхвърлящи тези на възстановилите се болни", казват от компанията.

Другият научен екип, който вече тества експериментална ваксина върху хора, е този на британския университет Оксфорд. Още се чакат първите резултати от техните проби.

Още: "В Европа нещата с коронавируса изглеждат все по-добре, но по света има притеснителни сигнали"

Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи

Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес