Първите съвременни хора мигрират в Европа на три вълни през епохата на палеолита. До този извод са стигнали учени от университета в Тулуза и Националния център за научни изследвания на Франция. Резултатите от изследването са публикувани в списание PLOS ONE. Експертите анализираха данни за каменни инструменти в Западна Евразия, за да проследят промените в древната човешка дейност в региона, предаде БГНЕС.
Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени
Още: Неочаквана масова миграция към Скандинавия през Тъмните векове откриха генетици
Два археологически обекта получиха най-голямо внимание: Ксар Акил в Ливан и Гроте Мандрин във Франция, където са открити следи от най-ранната миграция на Хомо сапиенс в Европа преди 54 000 години. Идентифицирани са три различни вълни на ранна миграция на анатомично съвременни хора в Европа от източното крайбрежие на Средиземно море.
Преди това се смяташе, че Хомо сапиенс е достигнал Европа между 42-ро и 45-то хилядолетие пр.н.е. Тази миграция обаче всъщност е последната от трите основни миграционни вълни към континента. Фаза 1, датираща от около 54-то хилядолетие, е представена от културата Nerone (наречена на Grotto de Néron) в началото на горния палеолит. фаза 2 се отнася до културата Chatelperron в ранния горен палеолит около 45-то хилядолетие. Фаза 3 е от културата на прото-ориньяк около 42-ро хилядолетие преди нова ера.