Употребата на алкохол е един от основните фактори за глобалното бреме на болестите и високите разходи за здравеопазване, а алкохолната зависимост е едно от най-честите психически разстройства в света, което оказва неблагоприятно въздействие както върху тялото като цяло, така и върху социалния живот на страдащия от него човек и неговите когнитивни функции. Хроничната злоупотреба с алкохол е свързана със сърдечносъдови заболявания, рак и ускорено стареене.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Както показват предишни проучвания, честата консумация на алкохол (три или повече единици за жени и поне четири единици за мъже на ден) води до макро- и микроструктурни промени в мозъка, включително в неговите невронни връзки.
Оставаше неясно как умерената консумация на алкохол влияе върху структурните промени в мозъка, въпреки че е известно, че при възрастните хора това корелира с по-нисък общ обем на мозъка, атрофия на сивото вещество и по-ниската му плътност във фронталната и теменната област.
Съвети от експерти: Как да ограничим алкохола?
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Авторите на новото изследване – учени от университетите в Уисконсин, Пенсилвания и Цюрих – са решили да проучат по-подробно връзката на алкохола с измененията в структурата на сивото вещество и микроструктурата на бялото вещество. Извадката включвала 36 678 здрави британци на възраст 40-69 години: 19 390 жени и 17 288 мъже. Информация за тях, включително висококачествени ЯМР изображения на мозъка, била взета от британската биобанка. Резултатите от изследването са публикувани в списание Nature Communications.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Една единица алкохол (UK) се определя като 10 милилитра (8 грама) чист алкохол. Типичните напитки (т.е. типични количества или дози обикновени алкохолни напитки) могат да съдържат 1–3 единици алкохол. Под голямо количество алкохол учените разбират повече от 18 единици на седмица за жените и повече от 24 единици за мъжете: първите пиели средно 0,87 единици на ден, вторите – 1,49 единици, но някои консумирали по четири единици.
Екипът също взел предвид възраст, пол, ръст, размер на главата, наличие на лоши навици, социално-икономически статус и регион на живеене. В резултат на това, по думите на учените, те разкрили връзка между консумацията на алкохол и промените в сивото и бялото вещество, включително микроструктурните. Дори когато прекалено пиещите били изключени от анализа, корелацията се запазила.
„Забележително е, че асоциации се наблюдаваха и при тези, които консумират една до две единици алкохол на ден“, пишат изследователите.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Как са създадени най-популярните алкохолни напитки?
Преминаването от въздържание към една единица на ден нямало голямо значение за обема на мозъка, но ако хората започнели да пият вече две или три единици, било очевидно намаляването както на сивото, така и на бялото вещество, еквивалентно на стареене съответно с две и три години и половина. Следователно всяка допълнителна напитка може да повлияе на мозъка повече от изпитото преди нея.
„Нашите резултати са в противоречие с общоприетите препоръки за безопасна доза алкохол – казва Хенри Р. Кранцлер, директор на Центъра за изследване на зависимостите в Пенсилвания. – Докато Националният институт по злоупотреба с алкохол и алкохолизъм (NIAAA) позволява на жените да пият средно не повече от едно питие на ден, дозата за мъжете е два пъти по-висока.“
В бъдеще изследователите искат да допълнят резултатите и да проследят причинно-следствената връзка. „Любопитни сме да разберем дали е по-добре да се пие по едно шише бира на ден, отколкото да не се пие изобщо цяла седмица и след това да се изпият седем шишета през уикенда“, заключават учените.