Дълбоко в руините на реактор 4 в Чернобил мистериозна набръчкана маса все още се крие в сенките. Изглежда като втвърдена лава, но близостта до нея само за пет минути може да бъде смъртна присъда. Кадри показват тази смъртоносна реликва – тихо напомняне за катастрофа, което отказва да избледнее.
Дълбоко в руините на реактор 4 на Чернобил, скрит под слоеве радиоактивни отломки, се намира един от най-опасните обекти на планетата: „Слонският крак“. Гротескна, набръчкана маса от разтопен кориум, тази смъртоносна реликва от ядрената катастрофа от 1986 г. е смразяващо свидетелство за опустошението, отприщено в този ден.
Какво представлява „Слонският крак“
„Слонският крак“ е съставен от кориум, който се получава при ядрена авария, когато ядреното гориво и части от структурите на ядрото на реактора прегряват и се стопяват. Получената маса се втвърдява в буца, наподобяваща крак на слон – оттук и нейното име.
ОЩЕ: Мистерия: Чернобилски червеи са незасегнати от радиацията
Кориумът се е образувал естествено само пет пъти в историята – веднъж по време на аварията в АЕЦ „Три майл айлънд“ в Пенсилвания през 1979 г., веднъж в Чернобил и три пъти при аварията в АЕЦ „Фукушима“ в Япония през 2011 г.
В седмиците след експлозията „Слонският крак“ излъчва толкова интензивно ниво на радиация, че човек, който стои до него само за 30 секунди, би изпитал силно гадене и световъртеж. Пет минути експозиция биха довели до смъртоносна доза, последвана от смърт по мъчителен начин. Дори днес, въпреки че нивата на радиация са значително намалели, той остава много опасен за всеки, който се осмели да се приближи твърде много.
Какво е кориум
Кориумът, наричан още горивосъдържащ материал, е подобен на лава материал, образуван в сърцевината на ядрен реактор по време на тежка авария с разтопяване на активната зона.
ОЩЕ: Русия, Южен Урал: Водата се оттича, радиацията - не?
Терминът кориум е образуван от core (активната зона на ядрен реактор) и наставката -ium.
Кориумът се състои от смес от ядрено гориво, продукти на делене, фрагменти от управляващи пръти, структурни материали от повредени части на реактора, продукти от тяхната химическа реакция с въздух, вода и пара и – в случай на разрушаване на корпуса на реактора – с разтопен бетон от шахтата на реактора.
Ако кориумът не се охлади, той ще се движи надолу през реакторния съд, топейки структурна стомана по пътя, което причинява повече промени в неговия състав. „Ако все още е недостатъчно охладен, кориумът може в крайна сметка да се стопи през стоманения реактор и да падне върху бетонния под на защитната конструкция“, обяснява Мичъл Т. Фармър, ядрен инженер и програмен мениджър в Националната лаборатория Аргон. „Това се случи и в трите реактора във Фукушима.“
ОЩЕ: Чернобилската авария (СНИМКИ)
Легендарната снимка
Въпреки че е смъртно опасен, „Слонският крак“ е изследван и дори сниман отблизо. През 1996 г. експертът по ядрена безопасност Артур Корнеев се впуска в дълбините на реактор 4, за да документира радиоактивното чудовище. Призрачната снимка, която той заснема – изобразяваща набръчканата, разтопена маса в слабо осветен, разпадащ се коридор – се превръща в едно от най-скандалните изображения на последствията от Чернобил.
Artur Korneyev / US Department of Energy
Дори десетилетие по-късно, когато е направено това изображение, радиацията вероятно е причинила промени във филма, създавайки зърнесто качество на снимката. Човекът, направил тази снимка – Артур Корнеев – вероятно е посещавал тази област повече от всеки друг и по такъв начин е бил изложен на повече радиация от почти всеки друг човек в историята според Atlas Obscura.
Когато влиза в Чернобил, той е на 47 години. През 2022 година Корнеев умира на 73-годишна възраст. Историята за това как САЩ са се сдобили с тази уникална снимка е изпълнена с мистерия – почти толкова, колкото защо някой би направил селфи с парче течна радиоактивна лава.
Тази снимка се появява за първи път в Америка в края на 90-те години, след като наскоро независимото украинско правителство поема централата и създава Чернобилския център за ядрена безопасност, радиоактивни отпадъци и радиоекология.
ОЩЕ: В АЕЦ Чернобил има живот, който се храни с радиация
Война в радиоактивната зона
Ако опасностите от радиацията на Чернобил не са били достатъчни, последните събития направиха района още по-коварен. На 24 февруари 2022 г. Владимир Путин нареди инвазия в Украйна, поставяйки началото на най-смъртоносния европейски конфликт след Втората световна война. Още в първия ден на нашествието руските войски щурмуваха Чернобил, вземайки контрола над ядрения обект.
Бетонният саркофаг на реактор 4 през 2006 г. Carl Montgomery / Flickr / CC BY 2.0
Седмици наред украински работници в завода бяха държани като заложници, А някои руски войници са изкопали окопи в замърсената почва, като несъзнателно са се изложили на потенциално смъртоносни дози радиация.
Въпреки че украинските сили в крайна сметка си върнаха контрола, Чернобил остава зона с висок риск както поради излагане на радиация, така и поради продължаващата война.
ОЩЕ: АЕЦ Чернобил след руската окупация - ограбена, разбита и с екскременти навсякъде
Дебнещата опасност под руините
Близо четири десетилетия след катастрофата в Чернобил, „Слонският крак“ все още стои в недрата на реактор 4 – радиоактивна реликва от човешката катастрофа. Учените продължават да наблюдават мястото, предпазливи от дългосрочните ефекти на все още тлеещите останки. Саркофагът, построен над взривилия се реактор, е остарял и необходимостта от продължителен ремонт е надпревара с времето.