Учени от Великобритания и САЩ откриха най-старото животно на Земята – мида, която е била връстник на Колумб, но в процеса на изследване я убиха.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
"Открихме няколко животни, чиято продължителност на живота надвишава 300 години, и едно на възраст 507 години, което е най-старото известно засега неколониално животно, чиято възраст в момента на смъртта можеше точно да се определи", се казва в статия, публикувана от изследователите в сп. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology.
Досега за най-старата мида и най-старото животно въобще, както гласи Книгата на рекордите "Гинес", се смята 220-годишната морска мида, открита през 1982 г. Но арктическата й посестрима я надминала.
Екип под ръководството на Пол Батлър от британския университет в Бангор открила мидата "матусал" още през 2006 година в северното крайбрежие на Исландия. Учените се занимавали със събиране на миди и техните раковини, за да изследват структурата им и да възстановят, както по годишните пръстени на дърветата, климатичните изменения през последните сто години.
Учените изучавали двучерупчестите миди Arctica islandica, известни със своето дълголетие. Растежът на техните раковини зависи от това доколко благоприятни са условията на средата и доколко е достъпна храната, затова "годишните слоеве" върху тях могат да разкажат за климатичните изменения. В резултат учените наистина успели да получат дълъг списък данни, простиращи се 1350 години назад в миналото, но в един случай те все пак сгрешили.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Годишните пръстени върху раковината се виждат и отвън, но те най-добре се установяват в областите, където двете черупки се съединяват, затова учените разтварят раковината и убиват мекотелото. Определяйки възрастта на мидата, получила номер 061294, учените стигнали до извода, че тя е на 407 години, и й дали името Мин – в чест на императорската династия Мин, управлявала Китай по време на нейното раждане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Но изследователите пропуснали в определянето на възрастта цели 100 години. Става дума за това, че сто от "годишните пръстени" трябвало да се преброят върху няколко милиметра пространство. Сега учените са публикували уточнените данни – мидата се оказала със 100 години по-стара (макар че нейната младост все още попада в епохата на Мин). Тя се е родила през около 1499 година и е била съвременник на Христофор Колумб.
"Грешно определихме възрастта първия път и може би малко прибързахме с публикуването на нашите данни тогава (първата статия с грешната оценка е излязла през 2008 година). Но сега сме абсолютно сигурни, че сме определили възрастта вярно", казва Батлър пред изданието ScienceNordic.