Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учените промениха определението за болка

24 септември 2020, 14:17 часа • 2095 прочитания

Международната асоциация по изучаване на болката (ISAP) преразгледа определението за нея, отчитайки новите знания, свързани с различните фактори, които ѝ влияят. Новото разширено определение и съпътстващото обяснение бе публикувано от сп. Pain.

"Неприятно сензорно и емоционално преживяване, свързано с действително или потенциално увреждане на тъканите или напомнящо за него." - гласи новото определение.

Това ново базово определение е близко до старото, което гласи: "Болката е неприятно сензорно и емоционално преживяване, съпроводено от фактическо или възможно увреждане на тъканите или състояние, чието словесно описание съответства на подобно увреждане."

Новото определение за болката съдържа и шест пояснения, т.е. то е значително по-широко.

1. Болката винаги е личен опит, върху който в различна степен влияят биологични, психологически и социални фактори.

2. Болката и ноцицепцията са различни феномени. Болката не може да бъде следствие от активност само в невроните. (Ноцицепцията е активност в чувствителните неврони, която е свързана с усещането за болка.)

3. Хората разбират концепцията за болката в зависимост от жизнения си опит.

4. Ако човек съобщава, че изпитва болка - към това трябва да се отнасяме с уважение.

5. Макар болката да има адаптивна роля, то тя може да има странични ефекти върху функциите на организма и псхологическото състояние.

6. Вербалното описание е един от начините да се отрази болката и неспособността да се разкаже за нея не отменя възможността за това човек или животно да изпитват болка.

Болката не е просто сензорен симптом. Това е комплексно състояние, което е важно да се разбира за правилното провеждане на научните изследвания, смята съавтора на новото определение Сриниваса Раджа - професор от Института "Джонс Хопкинс".

Учените отбелязват, че новото определение за болката отразява знанието за видовете болка, които не са били описани преди 40 години. Към тях се отнася ноцицептивната болка, при която не е известен източникът на стимулиране на рецепторите на болката (което се случва при фибромиалгията) и невропатичната болка.

Според авторите на новото определение за болката промяната ще помогне на лекарите да се отнасят адекватно към болката при деца, възрастни и хора с увреждания. Освен това то може да подобни достъпа до медицинска помощ за някои хора.

"Болката не може да се опрости по скалата от 0 до 10. Вместо това е необходимо изследване на човека като цяло, отчитайки неговите когнитивни, психологически и социални фактори, които са много важни за лечението на болката", смятат експертите.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес