Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени установиха причината за смъртта на Луи IX

01 ноември 2023, 09:09 часа • 3493 прочитания

Екип от учени изследва проба от балсамираните вътрешни органи на крал Луи IX, починал през 1270 г. Те са открили значително количество ДНК от бактерията Capnocytophaga sputigena в пробата. Според учените е много вероятно този микроорганизъм да е причинил сепсис при краля. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Microbial Pathogenesis.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Портрет на Луи IX от Ел Греко / Public Domain

През 1214 г. във Франция се ражда бъдещият крал Луи IX, който се възкачва на трона на 12 години и остава на власт 44 години до смъртта си. Политиката му бе насочена към укрепване на френската държава, както и към регулиране на отношенията със съседите. Това в крайна сметка донася на Луи IX висок престиж сред другите европейски владетели. Луи е известен като покровител на науките и изкуствата, както и като организатор на два неуспешни кръстоносни похода – Седми (1248 – 1254) и Осми (1270). В края на XIII век папа Бонифаций VIII канонизира Луи за светец.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

По време на Осмия кръстоносен поход френският крал умира внезапно в Тунис. Точната причина за смъртта му не е известна, но се предполага, че може да е дизентерия или тиф. Преди няколко години обаче палеопатолози изследват долната челюст на Луи IX, която се съхранява в катедралата Нотр Дам. Те заключават, че кралят вероятно е страдал от скорбут и стоматологични заболявания. Въпреки че учените отново не успяват да установят точната причина за смъртта, те предполагат, че скорбутът вероятно е бил придружен от бактериална инфекция, последствията от която са видими в долната челюст.

Сега Филип Шарлие от университета Париж-Сакле, заедно с колеги от Гърция и Франция, е продължил да изучава останките на Луи IX. За тази цел учените взели проба от балсамираните вътрешни органи на краля, съхранявани в катедралата на Версай, и извършили радиовъглероден, протеомен и палеогенетичен анализ.

Прославянето на свети Луи. Alexandre Cabanel / Public Domain

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Радиовъглеродният анализ показал, че останките принадлежат на мъж, починал между 1290 и 1400 г., най-малко 20 години след Луи IX. Учените обаче отбелязват, че това е приемлива грешка на метода. Освен това резултатите от анализа могат да бъдат повлияни от веществата, използвани при балсамирането на органите.

С помощта на протеомния анализ учените не са установили специфични белтъци на трематоди или други паразити и получили значителен научен резултат само чрез палеогенетичното изследване. В пробата присъствало значително количество ДНК от бактерията Capnocytophaga sputigena, която е част от нормалната микрофлора на устната кухина. Но за хора с отслабена имунна система гингивит и други стоматологични заболявания тази бактерия може да бъде смъртоносен патоген.

Отчитайки изобилието от ДНК на C. sputigena във вътрешните органи на краля, както и липсата на патогени, свързани с епидемични заболявания, учените стигнали до извода, че този микроб може да е бил причината за бактериемията, която в крайна сметка може да е причинила сепсис и да е довела до смъртта на Луи IX.

Луи е пленен в Седмия кръстоносен поход. Gustave Doré / Public Domain

По-рано учени изследваха 21 древноегипетски мумии на деца. В един случай те диагностицирали бебе, починало на възраст 1 – 1,5 години, с бета таласемия и също така открили, че има рядка аномалия – макроглосия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес