Учени създадоха вискотехнологични сапунени мехури, които служат като екрани

25 април 2014, 11:02 часа • 77243 | прочитания

Изследователи от Бристолския университет са разработили машина за сапунени мехури, върху които се прожектират изображения, пише The Telegraph.

Още: Учени посочиха идеалната височина спрямо пола и възрастта

Още: Зелената Сахара е била обитаема, но изолирана

Устройството, наречено SensaBubble, прави мехури с определен размер и честота, напълва ги с пара, която може да бъде ароматизирана, контролира движението им, проследява местоположението им и излъчва образи върху повърхността им.

Изображенията са нетрайни и изчезват, когато мехурът се спука, но ароматът от вътрешността им бавно се разпространява и оставя следа.

Според учените технологията би могла да се използва в области като образование и игри, като провокират нов начин на мислене, базирано на теорията, че слоевете от информация, доставени чрез различни сетива и за различен период от време, предизвикват интереса на потребителите по различен начин.

Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април

Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт

“Човешкото обоняние е мощно сетиво, но изследванията, които го проучват, не са много. Ние правим първата крачка в изследването на това как миризмите могат да се използват, за да се откроят и оставят дълготрайна следа”, посочва професор Срирам Субриманиан, работещ върху взаимодействието между човека и компютрите в Бристолския университет.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес