Какво има нашите глави? Според ново изследване - малко от опашките на нашите предци.
Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Австрийски учени смятат, че мозъкът на гръбначните животни, включително на човека, е еволюирал от нервната система на древен прародител, общ с морски необичайни същества преди милиони години, съобщава ScienceAlert.
Когато първите многоклетъчни същества се появили на Земята, те нямали нито гръбначен стълб, нито мозък. Имали мрежа от неврони, разположена по целия организъм. Но след милиони години при гръбначните животни всичко се концентрирало на едно място – в главата. Учени от университета в Инсбрук, Австрия, си задали въпроса: как може да се е случило това?
На Земята живеят такива необичайни същества, които се наричат мантийни (Tunicatе), или опашнохордови. Тези животни живеят във всички морета на Земята. Те са най-близките живи роднини на гръбначните животни, но нямат истинска глава. Централната им нервна система се състои от групи неврони в предната и задната част на тялото им, които са свързани помежду си чрез гръбначна нишка. Възрастните нямат ясно очертана глава или опашка, но при ларвите е много по-лесно да се намери главният мозък.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
"Мантийните представляват еволюционен прототип на гръбначните животни. Общият прародител на хората и мантийните може да е бил подобен на неговите ларви", казва Уте Ротбехер от Университета в Инсбрук.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Учените са открили доказателства за това. Те изяснили, че гените Hmx, които кодират група неврони в опашката на ларвата, са свързани с гени, които кодират група неврони в главата на миногата.
Миногите са морски животни, които приличат на змиорки и се считат за наистина "живи изкопаеми животни". Те живеят на Земята от много дълго време и практически не са се променили.
По време на изследването учените са открили, че едни и същи гени могат да контролират развитието на невроните и в двете морски същества, но в различни части на тялото. Независимо от това учените стигнали до заключението, че тази ситуация предполага, че Hmx гените имат общ еволюционен произход и може да са изиграли роля в централизирането на нервната система при гръбначните животни, тоест за появата на главния и гръбначния мозък.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
„Смятаме, че този ген е бил в общия прародител на гръбначните животни и мантийните. А това означава, че са били необходими милиони години, за да може нервната система на гръбначните животни, включително хората, да стане такава, каквато е сега“, казва Ротбехер.
ВИЖТЕ ОЩЕ: В процеса на еволюция хората се научили да си гризат ноктите, за да предизвикат съчувствие