Учени от компанията Vir Biotechnology и Института по геномика и еволюционна медицина към университета "Темпъл" в САЩ прогнозират появата на няколко десетки мутации на коронавируса. Изследването е публикувано в портала medRxiv т.е. все още не е рецензирано от независим екип, предава Монитор.
Експертите са разработили математически модел, който дава възможност да се предскаже появата на изменения в протеина на SARS-CoV-2 - той служи като "врата" към заразяване на тялото. Според изчисленията през следващите четири месеца ще се появят 22 нови мутации на патогена, като някои от тях ще намалят защитната способност на антителата. Става дума за варианти на вируса, които масово ще се разпространят по целия свят в различни фази на пандемията.
Учените са успели не само да предвидят със задна дата появата на вече известните мутации на коронавируса, но и промените, които впоследствие са довели до формирането на индийския вариант. Въз основа на това експертите твърдят, че техният модел е в състояние да предскаже появата на нови мутации пет месеца преди те да се разпространят по света.
До момента Световната здравна организация определи четири варианта на SARS-CoV-2 като "обезпокоителни“: Алфа, възникнал във Великобритания, Бета - в Южна Африка, Гама - в Бразилия и Делта - в Индия. Последният, според експерти, е два пъти по-заразен от оригиналната уханска версия на SARS-CoV-2, като същевременно продължава да мутира.
Мутациите в S-протеина не могат да продължат до безкрай, защото вирусът ще загуби афинитет към рецепторите си (в човешкото тяло основен рецептор е ACE2), но докато се установи стабилно положение, комбинациите от мутации в S-протеина са изключително много и по естествен път ще мине много време, преди вирусът да стигне до някакво стабилно състояние, от което повече няма да мутира.
Още: Откриха три нови мутации на варианта, възникнал в Бразилия