Учени от Оксфордския университет са открили ген, за който се смята, че почти удвоява риска от тежък COVID-19. Това ставя ясно от проучване, публикувано в научното списание Nature Genetics, предава БГНЕС.
Изследователите извършиха анализ на човешкия геном (GWAS), който идентифицира хромозомна територия 3p21.31, която се свързва с двукратно увеличение на риска от недостатъчност на дихателните пътища при заболяване след заразяване с коронавирус.
„Използвахме платформа за машинно обработване на резултатите от изследването, за да декодираме резултатите от GWAS и идентифицирахме сравнително неизследвания ген LZTFL1 като потенциално отговорен за този риск“, се казва в доклада. Според изследователите този ген се среща при 60% от хората от южноазиатски произход и само при 15% от европейците. Това явление отчасти обяснява прекомерната смъртност от ковид в някои части от Великобритания, казват те.
Учените предупредиха, че генът LZTFL1 не може да се счита за единствената причина за респираторни усложнения при COVID-19, тъй като фактори като социално-икономическите условия играят важна роля в този процес. Например, афро-карибските хора носят генотип, носещ увеличен риск, но те са пострадали от пандемията не по-малко от хората от други националности. Един от ръководителите на изследването, професор Джеймс Дейвис, каза, че повишеният генетичен риск трябва да бъде неутрализиран чрез ваксинация, съобщава Sky News.